​​​​Yükseköğretim Kurulundan Milli Sporculara Destek

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonu Siirt Üniversitesi öğrencisi Atalay Aydemir’i kabul etti

Özvar kabulde milli sporculara müjde verdi: “Vakıf üniversitelerindeki yüzde yüz burslu milli sporcu kontenjanında artış sağlayacağız”

“Spor Dostu Kampüs Projemiz kapsamında spor konusunda en iyi altyapıyı sunan, öğrenciyi en fazla teşvik eden, imkanlarını öğrencisiyle en üst düzeyde paylaşan üniversiteleri değerlendireceğiz ve sıralamada ilk 15’e giren üniversiteleri ilan edeceğiz.”

4 Şubat 2024

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, vakıf üniversitelerindeki yüzde yüz burslu milli sporcu sayısında artış sağlayacaklarını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Kırgızistan’da gerçekleştirilen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda hem serbest hem grekoromen stilde dünya şampiyonluğu kazanan Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Atalay Aydemir ve antrenörü Mehmet Naim Dildirim ile Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’ı makamında ağırladı. Özvar kabulde milli sporculara vakıf üniversitelerinde ayrılan yüzde 100 burs kontenjanının artırılacağı müjdesini verdi.

Kendisinin de eski bir sporcu olduğunu söyleyen Özvar, spora verdikleri önemi anlattı. Milli sporculara üniversiteye girişte sağlanan imkanları anımsatan Özvar, bu konuda yürütülen yeni bir çalışmaya değinerek, şu müjdeyi verdi:

“Milli Sporcular için bizim bir kontenjan çalışmamız oldu. Bu sene onu da ilan edeceğiz. Vakıf üniversitelerindeki yüzde yüz burslu milli sporcu kontenjanında artış sağlayacağız”

“Bütün öğrencilerimizi sporla buluşturmak istiyoruz”

Üniversitelerin sadece bilimle değil, spor ve sanat alanında da topluma hizmet etmesi gerektiğini vurgulayan Özvar, Yükseköğretim Kurulunun “Spor Dostu Kampüs” projesini anlattı.

Türkiye'de bütün üniversitelerde başlatılan “Spor Dostu Kampüs projesiyle kampüslerin hem profesyonel sporculara hem de diğer öğrencilere imkanlar sağlayacak şekilde düzenlenmesini ve tüm öğrencilerin sporla buluşmasını istediklerini belirten Özvar, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla Türkiye’de bu konuda en iyi altyapıyı sunan, öğrenciyi en iyi teşvik eden, imkanlarını en üst düzeyde öğrencisiyle paylaşan üniversiteleri değerlendireceğiz ve ilk 10’a, 15’e giren üniversiteleri ilan edeceğiz. Bu konuda inşallah Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıklar da bizlere destek sağlamış olacak. Yani biz hem bütün öğrencilerimizin sporla buluşmasını temin etmek, sporu sevdirmek, düzenli yaptırmak ama bir taraftan da profesyonelce sporu yapan öğrencilerimizin de bu imkanlardan daha fazla düzeyde istifade etmesini sağlamak istiyoruz. Bu çok önemli. Üniversitelerimizin sadece bilimle değil aynı zamanda en az onun kadar spor ve sanatla öne çıkması gerekir. Üniversitelerin bu üçüne de ev sahipliği yapması gerekir. Altyapımız da gayet güzel, çok sayıda Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulumuz var, çok sayıda spor bilimleri fakültemiz var.”

Dünya Şampiyonu Atalay: “Günde 2-3 antrenman yaparak hazırlandım”

Dünya şampiyonu Atalay Aydemir’in antrenörü Mehmet Naim Dildirim kabulde şampiyonluk kemerini ve madalyasını Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar’a sundu. Aydemir’i tebrik ederek başarılarının devamını dileyen Özvar, öğrenciye yarışmaya nasıl hazırlandığını ve yarışma esnasında neler hissettiğini sordu.

Aydemir’in günde 2’şer saat süren iki veya üç antrenman yaptığını anlatması üzerine Özvar, yetenek kadar çalışmanın da önemli olduğuna işaret etti. Özvar, “Yani çalışma yeteneği geçer. Her alanda büyük bir emek lazım, devamlı meşgul olmanız gerekiyor. Hele siz artık sporu profesyonel boyutta yapıyorsunuz. Rakipleriniz ne kadar çalışıyorsa en az onlar kadar çalışmanız lazım.” dedi.

Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan dünya şampiyonu bir sporcu çıktığını, bunun güzel bir başarı hikayesi olduğunu dile getiren Özvar, Siirt Üniversitesi Rektörü Şındak ve antrenörlere de teşekkür etti.

Özvar, “Biz bu başarı hikayesiyle övünüyoruz. İyi ki böyle üniversitelerimiz var, iyi ki böyle sporcularımız var. Arzumuz, temennimiz odur ki Atalay gibi gerek Türkiye ölçeğinde gerek dünya ölçeğinde başarılı sporcular çıksın, bizler de onları destekleyelim. Üniversitelerimizde bu öğrencilerimiz okusunlar, yüksek tahsillerini tamamlasınlar, profesyonel spor hayatları sona erdikten sonra aynı hocaları gibi öğretim üyesi olarak, öğretim görevlisi olarak devam etsinler.” ifadelerini kullandı.


​​