-YÖK BAŞKANI ÖZVAR "YÖK - BURSA İŞ DÜNYASI BULUŞMASINA" KATILDI

- BURSADAKİ ÜNİVERSİTELER VE SANAYİCİLER YÖK KOORDİNASYONUNDA İLK KEZ BİR ARAYA GELDİ

- YÖK BAŞKANI ÖZVAR'DAN BURSA'DA ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNE YÖNELİK TARİHİ ADIM

8 Kasım 2​021

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, ülkemiz sanayisinin en önemli merkezlerinden biri olan Bursa'da yer alan üniversiteler ile sanayicilerin YÖK koordinesinde ilk kez bir araya geldiği "YÖK - Bursa İş Dünyası Buluşması" Toplantısına katıldı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda, YÖK Başkanı Erol Özvar'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bursa Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitelerinin Rektörleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursalı iş insanları ve akademisyenlerin yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile bazı Bursa Milletvekilleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur yaptı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay da selamlama konuşmasında eğitime yaptıkları yatırımlara değindi.

Bursa Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitelerinin rektörleri de kısa birer konuşma yaptıktan sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da eğitime verdikleri desteklerden söz etti.

Ülkemiz ve bilhassa Bursa ili merkezinde "üniversite-sanayi iş birliğine" yönelik hususların müzakere edildiği toplantının açılışında YÖK Başkanı Erol Özvar bir konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Özvar yaptığı konuşmada “Bugün modern şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesi bu gelişmenin de sürdürülebilir olması kamu ve özel sektör ile üniversitelerin eş güdüm dahilinde yakın ve samimi iş birliği sayesinde mümkün olabilmektedir. Üniversite sanayi işbirliği, üniversitelerdeki bilgi birikimi, yetişmiş insan gücü ve araştırma potansiyeli ile sanayinin deneyimi ve finansal gücünü birleştirerek gerçekleştirilen kurumsallaştırılmış ortak adı olarak ifade edilmektedir. Üniversiteler bir yandan yenilikçi teknolojinin gelişmesine öncülük ederken, diğer yandan da bilimsel birikimin oluşmasında etkin rol oynamaktadır. Yükseköğretim kurumlarının nitelikli akademisyenleri bulundukları bölge ve ülke için büyük bir entelektüel sermaye oluşturmaktadır. Çalışmaları kimi zaman yeterince değerlendirilmeyen bu akademisyenlerin sanayinin teknolojik dinamosu olarak tasarım ve üretim süreçlerine dahil edilmesi fevkalade elzem bir konudur” dedi.

“Geçtiğimiz yıl YÖK tarafından geleceğin meslekleri çalışması kapsamında Ankara’da üniversite ve iş dünyasının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla bir günlük çalıştay düzenlemiş ve pek çok alanda ön lisans, lisans ve lisans üstü programlar açılmıştır” diyerek sözlerini sürdüren Özvar, “Mesleki eğitime özellikle meslek yüksek okullarında veya uygulamalı alanlarda devam eden öğrencilerin mesleki niteliklerini geliştirmeleri için devlet yüksek öğretim kurumları ve lisans düzeyinde fen ve mühendislik programlarıyla sınırlı olmak üzere öğrenimlerinin son yılında bir yarı yılı özel sektör işletmeleri, teknoparklar, araştırma alt yapıları, arge merkezleri ya da sanayi kuruluşlarında uygulamalı eğitim olarak tamamlayanlara bu süre içerisinde destek sağlanmakta , ayrıca sektörün ihtiyaçlarına binaen YÖK tarafından organize sanayi bölgelerinde meslek yüksek okulu açılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu konuda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiği gibi bundan sonra da getirecektir diye umut ediyorum” diye konuştu.

İstihdamı arttırmaya yönelik üniversite öğrencilerinin sektörü tanımaları iş hayatına uyum sağlamaları ve mesleki tecrübe edinmeleri ve gerçek hizmet, üretim ortamlarında yetişmelerini temin etmek amacıyla geçtiğimiz birkaç ay içerisinde ‘Uygulamalı Eğitimler Çerçeve Yönetmeliğini’ çıkartılmış olduğunu hatırlatan Özvar, “YÖK olarak eğitim, istihdam ilişkisini güçlendirmek için yeni perspektifler belirlemeye ve üniversite, sanayi işbirliklerini arttırmak için yeni modeller geliştirmeye siz paydaşlarımızın desteği ile önümüzdeki dönemde daha fazla gayret sarf edeceğimizi bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan katılımcılardan soru ve temennilerin alındığı ikinci bölüm gerçekleştirildi.


​​