​​

SESAME Çalıştayı Duyurusu

​Ülkemizin Kurucu Üyesi olduğu ve Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu tarafından temsil edilen SESAME (Ortadoğu Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamaları Uluslararası Merkezi) UNESCO'nun gözetiminde Ortadoğu'nun sinkrotron tesisi barındıran ilk büyük uluslararası araştırma merkezi olup, planlanan tüm altyapı ile faaliyete geçtiğinde, fizik, kimya, biyoloji, eczacılık, çevre bilimi, malzeme bilimi ile arkeolojiye kadar değişen alanlardaki Ar-Ge faaliyetlerine hizmet edecektir.

Söz konusu merkez hakkında ayrıntılı bilgiye www.sesame.org.jo internet adresinden ulaşılabilmektedir.

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) tarafından sağlanan destek ile SESAME'de Türk araştırmacıların sahip olduğu imkanları tanıtmak, mevcut ve potansiyel kullanıcı grubunu bir araya getirmek üzere 9 Aralık 2021 tarihinde TENMAK-Sarayköy yerleşkesinde hibrit bir çalıştay düzenlenecektir.

Çalıştay ile ilgili detaylı bilgiler ve başvuru formu ekte​​ yer almaktadır. Son başvuru tarihi ve son sunum gönderi tarihi 22 Kasım 2021 olup, desteklerin bildirim tarihi 26 Kasım 2021'dir.

Bu kapsamda, çalıştaydan azami faydanın sağlanabilmesi hususunda ilgili üniversitelerin başta Temel Bilimler, Mühendislik ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri olmak üzere ilgilenenlere duyurulmaktadır.

 EK: Çalıştay ile ilgili detaylı bilgiler (3 sayfa) için tıklayınız.​​