​​​​ Yükseköğretim Kurulundan “Edirne kırmızısı” ve “Edirne gülü”ne araştırma desteği

Edirne kırmızısı ve Edirne gülü dünyaya açılacak

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar: “Trakya Üniversitesinde 'Edirne kırmızısı' ve 'Edirne gülü' için araştırma ve uygulama merkezi kurulacak”

25 Şubat 2024 / Edirne

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, "Edirne kırmızısı" ve "Edirne gülü" ile ilgili Trakya Üniversitesi (TÜ) bünyesinde araştırma ve uygulama merkezi kurulacağını açıkladı.

Üniversitelerin nispi etkinlik ve başarı elde edebildikleri veya rekabet üretebildiği alanlara daha fazla yönelmesini teşvik ettiklerini ifade eden Özvar, büyük bir kapasiteye olan TÜ’nün Türkiye’ye ve daha geniş coğrafyaya niş alanlarda hizmet edebileceğini bunlardan birinin de “Edirne kırmızısı” olduğunu söyledi.

Üniversitede bazı öğretim elemanlarının Edirne kırmızısı bitkisi üzerinde yaptığı çalışmalarla sanayi ve endüstriye dönüşebilecek çalışmaları başlattığını anlatan Özvar, “Trakya Üniversitesinin bu çalışmaları bir üst lige çıkartmasını arzu ediyoruz.” dedi.

Bu amaçla Edirne kırmızısıyla ilgili bir araştırma uygulama merkezinin kurulmasını ve bu merkezde farklı alanlardan bilim insanlarının bir araya gelmesini müzakere ettiklerini belirten Özvar, şöyle devam etti:

“Tekstil, sanayi, kimya, sağlık, kozmetik ve diğer alanlarda Edirne kırmızısının dünyaya ve ülkemize tanıtılmasını arzu ediyoruz. Kuracağımız bu araştırma ve uygulama merkeziyle Edirne kırmızısı üzerine yapılan çalışmalar çok daha kaliteli hale gelecek, çok daha fazla sayıda bilim insanı bu alanda çalışmaya başlayacak.

Üniversitelerin üzerine düşen önemli misyonlardan birinin bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal, teknik potansiyeli yüksek özelliklerini, vasıflarını bilimsel araştırmalarla gün yüzüne çıkarmak, onu sanayiye, topluma kazandırmak olmalıdır. Bu bakımdan üzerinde konuştuğumuz Edirne kırmızısı da inşallah bu bakımdan üniversitemizin gayretleriyle ülke ekonomisine kazandıracağımız önemli bir ürün haline gelecektir.”

- "Edirne gülü" de dünyaya açılacak

Özvar, Edirne kırmızısının yanı sıra Edirne gülü üzerine de bir araştırma ve uygulama merkezi kurulacağını, merkezin gülün yetiştirilmesi, ürün elde edilmesi ve bu ürünlerin sanayiye kazandırılması gibi bir amaçla ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Her iki araştırma uygulama merkezinin de bu yıl içerisinde kurulmasını istediklerini belirten Özvar, “Trakya Üniversitemiz bize başvuruda bulunacak. Araştırma uygulama merkezini kurma teklifini Yükseköğretim Kurulu’na iletecek. Biz de belirli bir bütçeyle desteklenen bu tekliflerin hayata geçmesini temin edeceğiz. Dolayısıyla Trakya üniversitemiz artık yeni yollar, yeni araştırma alanları üzerine ihtisaslaşmak suretiyle ülkemizin yükseköğretim ile bilim ve teknoloji kapasitesine önemli katkılar sağlayacak” ifadelerini kullandı.


​​