Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, YÖKAK Başkanı Kocabıçak ve YÖDAK Başkanı Hocanın'ı Kabul Etti

Özvar: “KKTC'deki yükseköğretimin kalitesinin artırılması için gereken desteği sağlayacağız"

“KKTC üniversitelerini dikkatle takip edeceğiz. YKS kılavuzuna giren KKTC üniversitelerine yönelik denetim faaliyetlerini daha etkin hale getireceğiz"

“KKTC'deki üniversitelerimiz ne ölçüde güçlü ve kaliteli hale gelirse KKTC'nin sesi dünyada o kadar çok duyulacaktır"

Yükseköğretim Kurulu Başkan Erol Özvar KKTC'deki yükseköğretimin kalitesinin artırılması için gereken desteği sağlayacaklarını belirtti.

Özvar, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak ve KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Aykut Hocanın'ı Yükseköğretim Kurulunda kabul etti.

Görüşmede, KKTC'deki yükseköğretimin kalitesinin artırılmasına yönelik Yükseköğretim Kurulunun tecrübe ve birikiminden yararlanılması üzerinde duruldu. Özvar, KKTC üniversitelerinin kalitesinin yükseltilmesi konusunda gereken desteği sağlayacaklarını belirterek, şöyle dedi:

“Yükseköğretim Kurulu, YÖDAK'ın gerekli altyapısının güncellenmesi, kalite denetim sistemlerinin oluşturulması, bilişim altyapısının geliştirilmesi ve yükseköğretim sisteminin daha iyi bir seviyeye ulaşması için destek verecek. Bu konulardaki bilgi ve tecrübelerimizi KKTC ile paylaşacağız. KKTC üniversitelerini dikkatle takip edeceğiz. YKS kılavuzuna giren KKTC üniversitelerine yönelik denetim faaliyetlerini de daha etkin hale getireceğiz. Türk üniversitelerini dünyada nerelere taşıyorsak kalite standartları konusunda gereğini yapan KKTC üniversitelerini de oralara taşıyacağız. Biz Yükseköğretim Kurulu olarak üzerine düşeni yapan, kalite standartlarına dikkat eden, eğitim öğretim konusuna hassasiyet gösteren üniversitelerle bütün dünyada birlikte olacağız. Üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların toplantılarına ve etkinliklerine onları da götüreceğiz."

KKTC'nin kendileri açısından fevkalade önemli olduğunu vurgulayan Özvar, şöyle devam etti: “KKTC'de Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan, akredite edilen üniversiteler var ve bu üniversitelerin önemli bir kısmı bizim YKS kılavuzunda yer alıyor. Bu üniversitelerimizin verdiği diplomalar sadece KKTC'de ve Türkiye'de değil bütün dünyada geçerli oluyor."

Özvar, son yıllarda yükseköğretim alanında bütün dünyada büyük bir rekabet yaşandığına ve tüm ülkelerin uluslararası öğrenci sayılarını artırmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Türkiye de KKTC de bu konuda önemli bir gayret içerisinde." dedi. KKTC'nin dünyaya tanıtılmasında uluslararası öğrencilerin KKTC üniversitelerinden mezun olmalarının katkısını, rolünü çok önemsediklerini belirten Özvar, “KKTC'deki üniversitelerimiz ne ölçüde güçlü ve kaliteli hale gelirse KKTC'nin sesi dünyada o kadar çok duyulacaktır. Bu bakımdan bu üniversitelerimizin, eğitim öğretim kalitesi başta olmak üzere, bilimsel araştırma ve sosyal sorumluluk projelerinde dünya standartlarına ulaşması gerekiyor. Bunun için Yükseköğretim Kurulu olarak KKTC ile iş birliğimizi artırmaya ve daha fazla ölçüde destek vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

“KKTC'yi bir üniversiteler adası, uluslararası yükseköğretimin örnek ülkesi olarak hayal ediyoruz"

Yükseköğretim Kurulunun elindeki tüm imkanları KKTC üniversiteleri için seferber edeceğini ifade eden Özvar, “Biz Yükseköğretim Kurulu olarak KKTC'yi bir üniversiteler adası, uluslararası yükseköğretimin örnek ülkesi olarak hayal ediyoruz. Türkiye nasıl son yıllarda bilhassa uluslararası yükseköğretim alanında gelişme kaydetmişse aynı gelişmenin KKTC'de de medyana gelmesini arzu ediyoruz." dedi.

Üniversitelerin eğitim öğretim alanında kalite standartlarından asla vazgeçmemesi gerektiğine işaret eden Özvar, üniversite başarılarının KKTC'nin küresel ölçekte tanınması için eşsiz bir potansiyel taşıdığını kaydetti. Özvar, “Bünyesindeki bilim insanları vasıtasıyla KKTC'nin dünya ölçeğinde tanınmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz. Üniversiteler KKTC'nin diplomatik enstrümanları olmak durumundadır. KKTC'deki üniversitelerimizin de hızlı bir şekilde YÖDAK, YÖKAK ve Yükseköğretim Kurulu ile koordineli bir şekilde iş birliği yapmasını bekliyoruz. Bizim için KKTC'deki üniversitelerin uluslararası saygınlığının ve görünürlüğünün artması birinci derecede önemli konulardır." şeklinde konuştu.

​​