Yükseköğretim Kurulundan Filistin halkını desteklediği için Avrupa'da baskı gören akademisyenlerle ilgili girişim

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar:

“Yükseköğretim Kurulu olarak Avrupa Yükseköğretim Alanında ifade özgürlüğü ve üniversitelerin özerklikleri konularının incelendiği mekanizmaların çalıştırılması ve akademisyenlere yönelik baskıların incelenmesi hususunda gerekli girişimlerimizi yaptık. Bu konuyu hassasiyetle takip ediyoruz"

“Bu konunun gündemde tutulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede bir veya birkaç üniversitemizin ev sahipliği yapacağı bir bilimsel faaliyet düzenlenmesini teşvik ediyoruz. Akademik camiaya yönelik baskılar kabul edilemez"

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Avrupa'da Filistin halkıyla dayanışma gösterdiği için baskı gören akademisyenlere ilgili “Yükseköğretim Kurulu olarak Avrupa Yükseköğretim Alanında ifade özgürlüğü ve üniversitelerin özerklikleri konularının incelendiği mekanizmaların çalıştırılması ve akademisyenlere yönelik baskıların incelenmesi hususunda gerekli girişimlerimizi yaptık. Konuyu hassasiyetle takip ediyoruz" dedi.

Bu konunun gündemde tutulmasının önem taşıdığını dile getiren Özvar, “Bu çerçevede bir veya birkaç üniversitemizin ev sahipliği yapacağı bir bilimsel faaliyet düzenlenmesini teşvik ediyoruz. Akademik camiaya yönelik baskılar kabul edilemez. İsrail'in Filistin halkına yönelik katliamlarının tüm veçheleriyle ve her vesileyle akademik camiada tartışılması önem taşımaktadır." ifadelerini kullandı.​

Özvar, yaptığı açıklamada, Gazze'de bir soykırım yaşandığını, İsrail hükümetinin elindeki tüm askeri imkanlarla Gazze'deki Filistin halkını yok etmeye çalıştığını vurguladı. Bu insanlık suçuna karşı Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler olarak tepkilerini farklı mecralarda dile getirdiklerini ifade eden Özvar, Türkiye'de akademik camianın Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirtti.

Bazı Avrupa ülkelerinde Filistin halkını desteklerini bildiren akademisyenlere yönelik baskıların arttığına dikkati çeken Özvar, sosyal medyada bu baskıları dile getirerek istifa eden akademisyenler olduğuna işaret etti. Son olarak İsrail'e tepki gösterilerinde ifade özgürlüğünü savunan Pensilvanya Üniversitesi Rektörü Liz Magill'in istifa etmek zorunda kaldığını hatırlatan Özvar, bu istifanın ardından başta bilim insanları olmak üzere tüm uluslararası camiayı bu saldırılara karşı tavır almaya davet ettiğini belirtti.

Akademik hayatın temel kuralının ifade özgürlüğü olduğunun altını çizen Özvar, 2. Dünya Savaşı öncesinde ve esnasında Nazi Almanyası'ndan kaçan Yahudi bilim insanlarına Türk üniversitelerinin kapılarının açıldığını anımsattı. Baskıya uğrayan akademisyenlere çağrı yaparak Türk üniversitelerinin açık olduğu ifade ettiğini belirten Özvar, çağrısını “Aynı şekilde bugün de Siyonizmin baskısına maruz kalan bilim insanlarını yükseköğretim kurumlarımızda misafir etmeye hazırız." diyerek tekrarladı.