​​​ Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, Senegal Dışişleri Bakanlığı nezdinde Yurt Dışında Yaşayan Senegallilerden Sorumlu Bakan Seck ve beraberindeki heyetle Yükseköğretim Kurulunda görüştü

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar: “Daha fazla Senegalli öğrenciyi ülkemize bekliyoruz”

Senegalli Bakan Seck: “Öğrencilerimiz Türkiye’yi her geçen gün daha fazla tercih ediyor”

25 Ekim 2023 /Ankara

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Senegal Dışişleri Bakanlığı nezdinde Yurt Dışında Yaşayan Senegallilerden Sorumlu Bakan Dr. Annette Seck ve beraberindeki heyetle Yükseköğretim Kurulunda görüştü.

Senegal heyetinde Bakan Seck’in yanı sıra Senegal’in Ankara Büyükelçisi General Cheikh Gueye, Bakanlık Genel Müdürü Amadou François Gueye, Yükseköğretim Genel Müdürü Amadou Abdoul Sow ve diğer yetkililer de yer aldı.

Görüşmede, Türkiye’de öğrenim gören Senegal uyruklu öğrencilerin güncel durumlarına ilişkin bilgi paylaşımı yapıldı. Yükseköğretim Kurulu ile Senegal Yükseköğretim, Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı arasında yükseköğretim alanında Mutabakat Zaptı imzalanmasının ele alındığı görüşmede, iki ülke yükseköğretimi arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesi hususunda görüş birliğine varıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, konuk bakan ve heyetini Yükseköğretim Kurulunda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Türkiye’nin Afrika kıtasında açtığı ilk büyükelçiliklerden birinin Dakar’da olduğuna dikkat çeken Özvar, iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi derinliğine işaret etti. Senegalli öğrencilerin Türkiye’yi daha fazla tercih etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Özvar, “Ülkemizdeki üniversitelerde her yıl artan sayıda Senegalli öğrenci öğrenim görüyor. Daha fazla Senegalli öğrenciyi ülkemize bekliyoruz.” dedi.

Konuk Bakan Annette Seck de Türkiye ile Senegal arasındaki tarihi ilişkilere değindi. İki ülke arasında yükseköğretim alanındaki çalışmaların önemine işaret eden Bakan Seck, “Öğrencilerimiz Türkiye’yi her geçen gün daha fazla tercih ediyor. 2020’den itibaren Türkiye bu konuda en öncelikli ülkeler arasında yer alıyor. Yükseköğretim Kurulu Başkanıyla öğrencilerimizin durumunu ele aldığım görüşmeden çok memnun ayrılıyorum. Yükseköğretim, potansiyel iş birliğimizi çok ileri noktalara taşıyabileceğimiz bir alan.” ifadelerini kullandı.

Senegalli öğrencilerin Türkiye’de lisans programlarında en fazla tercih ettiği bölümler işletme, uluslararası ilişkiler ve iktisat olurken, ön lisans programlarında da bilgisayar teknolojisi, işletme yönetimi ile turizm ve otel işletmeciliği bölümleri öne çıkıyor.​​