Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar “Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı” vesilesiyle Bingöl’ü ziyaret etti

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar: "Arı ve arı ürünleri alanında Türkiye’deki bütün üniversitelerin insan kaynağı ve altyapının bir araya getirilerek kolay erişim sağlandığı dijital platform Bingöl Üniversitesi bünyesinde oluşturulmuştur"

"Hedefimiz, önümüzdeki en geç 10 yıl içinde en az 10 üniversitemizi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına, en az bir üniversitemizi de dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına sokmaktır" ​

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’na katılmak ve bazı etkinliklerde bulunmak üzere Bingöl’ü ziyaret etti. Özvar’a ziyaretinde Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan eşlik etti.

Bingöl’de ilk olarak Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta ile birlikte Bingöl Üniversitesini ziyaret eden Özvar, üniversiteye gelişinde ilkokul öğrencilerinden oluşan halk oyunları topluluğunun gösterisi ile karşılandı.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak’tan üniversitedeki akademik faaliyetler ve yürütülmekte olan çalışmalar hakkında bilgi alan Özvar, Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde düzenlenen üniversitenin 2023-2024 akademik açılış töreninde konuştu.

Yükseköğretim Kurulu olarak 11. ve 12. Kalkınma Planlarında yer alan "yükseköğretimde çeşitliliğinin artırılması" hedefi doğrultusunda, yükseköğretimin tüm süreçlerinde çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı bir planlama anlayışını ve yaklaşımını önemsediklerini ifade eden Özvar, bu kapsamda Yükseköğretim Kurulunun Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı'nın 25 üniversitenin katılımıyla yürütüldüğünü anlattı.

Üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmalarının ve aynı misyona sahip olmalarının yükseköğretimde gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen bir durum olduğunu düşündüklerine işaret eden Özvar, belirli uzmanlık alanlarında misyon yüklenen 80 üniversite bulunduğunu aktardı.

Özvar, tarım ve havza bazlı kalkınma alanında Yükseköğretim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2017'den itibaren desteklenen ilk pilot üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesinin arı ve arı ürünleri konusunda ihtisaslaştığını, bal başta olmak üzere arı ürünlerinin Türkiye'deki ve bölgedeki adresi haline gelmeyi hedeflediğini belirtti. Özvar, üniversitenin arı ürünleri konusunda oluşturduğu dijital platformla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu amaçla üniversitemiz bünyesinde arı ve arı ürünleri alanında ülkemizdeki bütün yükseköğretim kurumlarındaki mevcut insan kaynakları ve her türlü altyapının dijital ortamda bir araya getirilerek kolaylıkla erişim sağlanabilen bir platform oluşturulmuştur. Bu platform, ülkemizdeki ilgili üretici, sanayici, kamu kuruluşları, birlikler ve Ar-Ge çalışmaları yapacak araştırmacılara önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışma kapsamında, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızca Bingöl Üniversitemize Koordinatörlük görevi verilmiştir."

Özvar, benzer çalışmaların bölgedeki üniversiteler tarafından yapılmasını beklediklerini belirterek, "Bilhassa bu dijital platform internet ortamında hem tüketicilerin üreticileri araştırmacıları ve alana ilgi duyan tüm tarafları bir araya getirme kapasitesine sahip önemli bir proje olarak diğer üniversitelerden de bekliyoruz." dedi.

"El birliğiyle Türkiye'nin yapamayacağı, ulaşamayacağı hiçbir hedef yok"

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bu yıl itibarıyla Türkiye'den 3 üniversitenin "dünyanın ilk 500 üniversitesi" arasına girdiğini belirterek, "Hedefimiz, önümüzdeki en geç 10 yıl içinde en az 10 üniversitemizi dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına, en az bir üniversitemizi de dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına sokmak, Cumhurbaşkanımızın bize verdiği misyonların başında gelmektedir.” dedi.

Bunu başarmanın yolunun üniversitelerin uluslararası saygınlığından geçtiğini, bunun da akademik üretkenlik ve kalite konusundaki standartların en yüksek noktaya çıkarılmasıyla mümkün olabileceğini ifade eden Özvar, “Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler olarak en büyük hedefimiz, üniversitelerimizi dünyanın en saygın kurum ve kuruluşları arasına sokmaktır." şeklinde konuştu.

Özvar, bölgesel kalkınmanın yolunun, üniversitelerin, ilgili bakanlıkların, ilgili mahalli yönetimlerin el birliğiyle dostane çalışması olduğunu belirterek, "El birliğiyle Türkiye'nin yapamayacağı, ulaşamayacağı hiçbir hedef yoktur. Üniversitelerimiz, bölgesindeki ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla el birliği ile bölgesini kalkındırmaya devam edecektir. Bu inanç, bu hedef, bu azimle beraber inanıyorum ki Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ve misyon çerçevesinde amaçlarımıza ulaşacağız." dedi.

Akademik yıl açılış törenine, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, çok sayıda üniversite rektörü, sanayi odası başkanları ve diğer ilgililer katıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, daha sonra Uluslararası Bal Şurası kapsamında açılan fuarda stantları gezdi ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bingöl balının ve propolisten elde edilen ürünleri tadan Özvar, bal arısı simülasyonunu sanal gözlükle izledi.

Bingöl Üniversitesinin ev sahipliğindeki Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı, üç gün boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. Fuar kapsamında, bal yeme yarışması, ballı lezzetler atölyesi, gastronomi söyleşisi, kovan boyama ve süsleme etkinliği, arıcılık temalı resim ve sanat atölyesi ile uçurtma şenliği gibi etkinlikler düzenlenecek.


​​​