​​​Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Ahmed ve beraberindeki heyetle Yükseköğretim Kurulunda görüştü

23 Ekim 2023/Ankara

Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Nabil Mohamed Ahmed, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar’ın davetlisi olarak 22-26 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye’de resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Bakan Nabil Ahmed ve beraberindeki heyet, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede, Yükseköğretim Kurulu ile Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı arasında yükseköğretim alanında iş birliğine yönelik mevcut mutabakat zaptı kapsamında sağlanan iyi düzeydeki ilişkilerin kapsamlı bir değerlendirilmesi yapıldı.

Özellikle Türk üniversitelerinin Cibuti Üniversitesinin akademik gelişimine sağladığı destekler ile bu desteklerin sürdürülmesi hususu değerlendirildiği görüşmede, yükseköğretimde iş birliğinin daha ileri bir aşamaya taşınmasına yönelik araştırma projeleri üzerinde duruldu. Bu vesileyle, Türkiye’de halihazırda öğrenim gören Cibutili öğrencilerin durumu da ele alındı.

Konuk Bakan’a, Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi’nin yanısıra, Cibuti Üniversitesi RektörüDr. Djama Mohamed Hassan, Bakan Danışmanı Dr. Fahmi Ahmed Mohamed, Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı Burslar Direktörü Mohamed Ibrahim Cheik, Öğrenci İşleri Direktörü Mahmoud Awad ve Burslar Finansmanı Direktörü Houmado Moussa Houmado da eşlik ediyor.

Cibuti heyeti, Türkiye ziyareti kapsamında Ankara, Çankırı ve İstanbul’da çeşitli üniversitelerde temaslar gerçekleştirecek.


​​