​​​​​ - ​Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar deprem bölgesinde

 - Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, üniversitelerde yürütülen çalışmaları yerinde takip etmek, ihtiyaçların ve eksiklerin giderilmesi için yönlendirmeler yapmak üzere üniversitelerde incelemelerde bulunuyor

9 Şubat 2023

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, depremzedelere yönelik çalışmaları ve üniversite hastanelerindeki sağlık hizmetlerini yerinde takip etmek amacıyla deprem bölgesindeki üniversitelerde incelemelerde bulunuyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından depremden etkilenen ve çevre illerdeki üniversitelerin arama kurtarma, sağlık ve barınmayla ilgili imkânlarının hizmete sunulması için rektörlerle deprem koordinasyon iletişim ağı kurulmasının ardından deprem bölgesine gitti.

Erol Özvar, ilk olarak İskenderun Teknik ve Hatay Mustafa Kemal üniversitelerinin rektörleriyle bir araya gelerek ildeki durum ve çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Depremzedelere açılan kampüslerde incelemelerde bulunan Özvar, ihtiyaçların karşılanması ve eksiklerin giderilmesi için ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdi.

Üniversite hastanelerinin sağlık personeliyle de bir araya gelen Özvar, durum ve ihtiyaçlar konusunda bilgi alarak, yönlendirmelerde bulundu.

Hatay’dan sonra Gaziantep’e geçen Özvar, Gaziantep Üniversitesinde de incelemeler yaptı.

Üniversite hastanelerinin acil servislerini ziyaret eden Özvar, yaralıların durumuna ilişkin bilgi aldı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Çalışmaları yerinde takip etmek için bölgedeyiz”

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, depremin hemen ardından bölgedeki ve bölgeye yakın illerdeki tüm üniversitelerin depremzedelere barınma, sağlık ve yemek hizmeti sunduğunu, personelin ve öğrencilerin büyük özveriyle arama kurtarma ve yardım çalışmalarına katıldığını vurguladı.

Çalışmaları yerinde takip etmek için deprem bölgesine geldiğini dile getiren Erol Özvar, “Üniversitelerimizin kampüslerinde barınan depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarıyla ilgili durum değerlendirmesi yapıyoruz. İskenderun Teknik Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesinde incelemelerde bulunduk. İhtiyaçların, eksiklerin giderilmesi için hem diğer üniversitelerimizle hem de ilgili kurumlarla iş birliği hâlindeyiz. Şu anda tüm üniversitelerimizde bölgeye yardım gönderilmesi için yoğun çalışmalar var. Yaraları hep birlikte saracağız.” ifadelerini kullandı.

Erol Özvar, deprem bölgesindeki üniversitelerde incelemelerini sürdüreceğini kaydetti.