​​

Türk-Alman Üniversitesi 10. yılını kutluyor

Türk-Alman Üniversitesinin kuruluşunun 10. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, 1993’te Solingen’de Neo-Naziler’in evini kundaklaması sonucu aile üyelerini kaybeden Mevlüde Genç’in isminin verildiği kütüphane Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş'ın da katıldığı törenle açıldı

30 Ekim 2023

Türk-Alman Üniversitesi Eğitimde 10. Yıl Kutlamaları ve Merkez Kütüphane Açılış Töreni” üniversitenin Beykoz'daki yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş törende yaptığı konuşmada Türk-Alman Üniversitesinin Yükseköğretim Kurulunun uluslararasılaşma stratejisinin amaç ve hedefleriyle uyumlu olduğunu belirterek üniversitede çok sayıda nitelikli öğretim elemanı olduğunu, uluslararası standartta eğitim verildiğini, öğrencilerin uluslararası değişim programlarıyla teşvik edildiğini anlattı.

Türk-Alman Üniversitesinin Yükseköğretim Kurulunun uluslararasılaşma stratejisinin amaç ve hedefleriyle uyumlu olduğunu belirten Göktaş, üniversitede çok sayıda nitelikli öğretim elemanı olduğunu, uluslararası standartta eğitim verildiğini, öğrencilerin uluslararası değişim programlarıyla teşvik edildiğini anlattı.

Yükseköğretim Kurulu olarak Türk-Alman Üniversitesi projesini her zaman desteklediklerini ve her türlü imkanı sağladıklarını vurgulayan Göktaş, şunları söyledi:

“Araştırma odaklı, çok dilli, uluslararası eğitim ve kültürlerarası iletişimle ön plana çıkan Türk-Alman Üniversitesi, eğitim-öğretim ve araştırmanın yanında iki ülke arasındaki bilimsel, siyasi, toplumsal iş birliğine de büyük katkı sunmaktadır. Üniversitede yapılan her türlü akademik çalışma Türk-Alman ilişkileri bakımından da büyük ehemmiyet arz etmektedir. Almanya ile siyasi, ekonomik ve tarihi ilişkilerimizin yanı sıra akademik alandaki iş birliğimiz de büyük önem ve anlam taşımaktadır. Ayrıca Almanya'da Türk kökenli yurttaşlarımızın varlığı, iki ülke arasında güçlü bağlar kurmaktadır."

-“Mevlüde Genç, toplumsal barışı temsil ediyor”

Göktaş, açılacak kütüphaneye 1993'te Almanya Solingen'de Neo-Naziler tarafından evinin kundaklanması sonucu 5 yakınını kaybeden aktivist Mevlüde Genç'in adının verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Göktaş, "Mevlüde Genç, Almanya'daki Türk kökenli yurttaşlarımızı ve toplumsal barışı temsil eden önemli sembol isimlerden olmuştur ve ismi Türk-Alman Üniversitesi kütüphanesinde yaşayacaktır. Türk-Alman Üniversitesi bu yönüyle de her boyutta Türk-Alman ilişkilerinin ve dostluğunun yaşadığı ve yaşatıldığı önemli bir platform konumundadır." ifadelerini kullandı.

Yükseköğretim Kurulunun nitelikli insan kaynağının yetişmesine verdiği önem ve değerin uluslararasılaşma stratejisiyle ortaya konduğunu söyleyen Göktaş, “Uluslararası öğrenci ve öğretim elemanlarının yükseköğretim sistemimize dahil olmalarını kolaylaştıracak politikalar büyük önem taşımaktadır. Yükseköğretime erişim ne kadar kolay olursa dünya genelinden Türk yükseköğretim sistemine talep de bir o kadar fazla olacaktır. Talepte meydana gelecek artışın, yükseköğretim sistemimizin kalitesinin artmasına olumlu katkı sağlayacağı muhakkaktır.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Göktaş, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht, Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız ve merhume Mevlüde Genç'in yakınlarının katılımıyla kurdele kesilerek Mevlüde Genç Kütüphanesi'nin açılışı yapıldı.


​​