​​​Kahramanmaraş’ta Airbus-TUS​AŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu açılacak

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda “Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Bünyesinde Airbus-TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu Kuruluş ve Yapım Anlaşması” imzalandı

18 Ekim 2023 / Ankara

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi bünyesinde Airbus ve Türk ve Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından Havacılık Meslek Yüksekokulu açılacak.

“Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi BünyesindeAirbus-TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu Kuruluş ve Yapım Anlaşması İmza Töreni” TUSAŞ’ta gerçekleştirildi. Törene Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Metin Topcuoğlu, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Airbus Genel Müdür Yardımcısı ve Avrupa Bölge ve Satış Başkanı Wouter Van Wersch ile diğer yetkililer katıldı.

Törende konuşan Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Metin Topcuoğlu, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremleri hatırlatarak, “Bugün burada böylesine önemli bir tören vesilesiyle bulunmak hepimiz için son derece anlamlıdır.” dedi.

Depremlerin ardından yaşananları ve yürütülen çalışmaları anlatan Topcuoğlu, Yükseköğretim Kurulu olarak ilk andan itibaren eğitim-öğretim faaliyetlerinin en sağlıklı şekilde devam edebilmesi için tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Depremlerin hemen sonrasında Yükseköğretim Kurulunun deprem bölgesindeki yükseköğretim kurumlarının savunma sanayi sektörüne yönelik çalışmalarını tespit ettiğini belirten Topcuoğlu, yapılan tespitler neticesinde savunma sanayi sektörünün deprem bölgesindeki üniversitelere verebileceği desteklerin belirlendiğini, aynı şekilde üniversitelerin sektöre ne türlü katkılar sağlayabileceğinin tespitinin de yapılarak bütün bu çalışmaların sonuçlarının Savunma Sanayi Başkanlığına iletildiğini anlattı.

Savunma sanayi sektörü tarafından deprem bölgesindeki illere ve üniversitelere verilen desteğin son derece anlamlı olduğunu vurgulayan Topcuoğlu, “Deprem bölgesine en büyük desteği veren kurumlardan biri de TUSAŞ’tır. TUSAŞ tarafından Kahramanmaraş Türkoğlu’nda açılan uçak parçaları üretim tesisi ve Fırat Üniversitesi bünyesinde kurulan Yazılım ve Bilişim Laboratuvarı çok kıymetli hizmetler olarak öne çıkmaktadır.” dedi.

Yükseköğretim Kurulu ve TUSAŞ arasında son dönemlerde iş birliğini geliştirmek adına önemli adımlar atıldığını belirterek çalışmalara ilişkin bilgi veren Topcuoğlu, Yükseköğretim Kurulu ve TUSAŞ arasındaki iş birliklerinin bundan sonraki dönemde de artarak devam edeceğini vurguladı.

İlk aşamada makine, metalürji ve uçak teknolojisi bölümleri açılacak”

Bugüne kadar deprem bölgesindeki üniversitelere verilen en büyük desteklerden birinin de bugün imza töreni gerçekleştirilen Airbus-TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulunun Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi bünyesinde kurulması olacağını söyleyen Topcuoğlu, şöyle devam etti:

“Bu Meslek Yüksekokulunun onay süreci Yükseköğretim Kurulu tarafından tamamlanmıştır. Böylesine önemli b​ir eğitim yatırımının deprem bölgesindeki bir üniversitemize yapılıyor olması hem bölgemiz hem de ülkemiz için önemli bir moral ve motivasyon kaynağı olacaktır.

TUSAŞ’ın faaliyet alanları ve kurumsal niteliği dikkate alınarak Meslek Yüksekokulunda açılacak bölümler başta havacılık ve uzay sanayi olmak üzere imalat sanayi sektörünün ihtiyaçlarına öncelik verecek şekilde Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve TUSAŞ koordinasyonunda belirlenecektir. Bu bölümlerin onayları da Yükseköğretim Kurulu tarafından gerçekleştirilecektir. İlk aşamada açılacak olan bölümler makine, metalürji ve uçak teknolojisi olarak belirlenmiştir. Bunlar, savunma sanayi ve havacılık sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetişmesi açısından öne çıkan bölümlerdir. Ülkemizin bu sektörlerde son yıllarda gösterdiği büyük ilerlemeye burada yetişecek nitelikli insan gücünün ayrı bir ivme kazandıracağı muhakkaktır.”

Meslek Yüksekokulu için Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Karacasu Kampüsü’nde gerekli arazi tahsislerinin yapıldığını aktaran Topcuoğlu, mimari projenin çiziminin ise devam ettiğini söyledi. Tamamlandığında 7 bin 260 metrekarelik kapalı alana sahip olacak Meslek Yüksekokulunda nitelikli bir eğitim için gerekli bütün altyapı ve teknik imkânlar bulunacağını vurgulayan Topcuoğlu, “Yükseköğretim Kurulu olarak eğitimde kaliteyi, üniversite-sektör iş birliğini ve ülkemizin stratejik hedeflerini önceleyen bir anlayışla hareket ediyoruz. Bugün burada imza törenini gerçekleştirdiğimiz AIRBUS-TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu tamamlandığında bütün bu önceliklerimize cevap veren çok kıymetli bir eğitim kurumu ortaya çıkacaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Bünyesinde Airbus-TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu Kuruluş ve Yapım Anlaşması taraflarca imzalandı.


​​