Temel ​Bilimlerde Doktora Sonrası Araştırma Projesi

27 Mart 2023

Yükseköğretim Kurulu, doktora öğrencileri ve araştırmacıların uluslararası standartlarda araştırma yapmalarına imkân sağlamak amacıyla yeni projeler başlatıyor.

“Uluslararası Araştırmacı Projeleri” ile dünya üniversite sıralamasında son 3 yıl içinde ilk 700’e giren üniversitelerde araştırmalar yapılması teşvik edilecek.

Bu amaçla hazırlanan Temel Bilimlerde Doktora Sonrası Araştırma Projesi ile yükseköğretim kurumlarındaki doktora eğitimini tamamlamış Araştırma Görevlisi veya Dr. Öğretim Üyelerinin yurt dışında yapacakları doktora sonrası çalışmalara YÖK maddi destek verecek. Türkiye’deki üniversitelerde doktora eğitimini tamamlamış Araştırma Görevlisi veya Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapanlardan doktora sonrası çalışmasını yurt dışında yürütmek isteyenler için 100 kontenjan ayrıldı. Doktora sonrası araştırma için öncelikli alanlar Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik olarak belirlendi.

Projeden yararlanacak doktora eğitimini tamamlamış araştırma görevlileri ve Dr. Öğretim Üyeleri doktora sonrası çalışması için yurt dışında en fazla 9 ay süreyle görevlendirilecek. YÖK bu kapsamda yurt dışına gönderileceklere aylık 20 bin TL destek sağlayacak ve ayrıca 10 bin TL ulaşım desteği verecek.

Bu haktan yararlanmak isteyen adaylarda şu şartlar aranıyor:

• T.C. vatandaşı ve halen bir devlet yükseköğretim kurumunda doktora eğitimini tamamlamış Araştırma Görevlisi veya Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyor olmak,

• Başvuru tarihi itibarıyla doktora derecesini son 3 yılda almış olmak,

• Son 3 yıl içerisinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS’den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden en az 80 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek,

• Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliğini yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda olmak),

•​ University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında son 3 yıl içinde ilk 700 içerisine giren üniversitelerden birinden en fazla 9 ay süre için davet mektubu almak.

Başvuru tarihlerine ve başvurulara ilişkin detaylar YÖK tarafından daha sonra duyurulacak.