​Üniversitelerden depremden etkilenen illere yardım

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar: “Tüm yükseköğretim kurumlarımızla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, depremden etkilenen illerde yükseköğretim kurumlarının imkânlarının vatandaşlara sunulduğunu; barınma, sağlık ve arama kurtarma hizmetlerine destek verildiğini bildirdi.

Özvar, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illere yönelik yükseköğretim kurumlarınca yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

“Tüm üniversitelerimiz, akademik ve idari personelimiz ve öğrencilerimizle birlikte depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız.” ifadesini kullanan Erol Özvar, yardım çalışmalarını şöyle sıraladı:

 - Bölgedeki üniversite kampüslerimizde il afet koordinasyon kurullarıyla iş birliği içerisinde vatandaşlarımıza sıcak yemek ve içecek dağıtımı yapılmaktadır.

 - Vatandaşlarımıza başta yurtlar olmak üzere üniversitelerimizin elverişli kapalı mekânlarında barınma hizmeti verilmektedir.

 - Bölge dışındaki üniversitelerin tıp fakültelerinin sağlık personeli depremzedelere sağlık hizmeti sunmak üzere bölgeye intikal etmiştir.

 - Üniversitelerimizdeki iş makinaları ve gerekli ekipmanın, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bölgeye sevk edilmesine başlanmıştır.

 - Üniversitelerimizin ilgili öğrenci kulüpleri ve uzman öğretim elemanları arama kurtarma çalışmalarına katılmak amacıyla bölgeye hareket etmiştir.

 - Üniversitelerimiz Kızılay’ın kan verme kampanyasına katılmaktadır.

 - Deprem afetiyle mücadelede meydana gelebilecek gelişmelere göre önümüzdeki günlerde yükseköğretime dair yeni tedbirler alınacaktır.

Erol Özvar, “Devlet ve millet olarak birlik, beraberlik ve dayanışma içinde bu afetin de üstesinden geleceğimize inanıyorum.” dedi.