​​Azerbaycan-Türkiye Üniversitesi Kurulması Çalışmaları…

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in önderliğinde Azerbaycan’da bir üniversite kurulmasına yönelik çalışmalarımızda önemli mesafe kat ettik.

Gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından Azerbaycan Türk Üniversitesini, Türkiye’nin en saygın üniversiteleri ile afiliasyon (eşleştirme) sağlamak suretiyle hayata geçireceğiz.

13 Haziran 2023

Türkiye ile Azerbaycan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ortak iradesi uyarınca Bakü’de Azerbaycan-Türk Üniversitesi kurmaya hazırlanıyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ve Azerbaycan ziyaretine eşlik etti. Özvar Azerbaycan’da, kurulması planlanan üniversiteyle ilgili görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde iki ülkeden akademisyenler ve uzmanların üniversitenin kurulmasına ilişkin yasal ve teknik konularda çalışmalar yürütmesinde mutabık kalındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in önderliğinde Azerbaycan’da bir üniversite kurulmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kat ettiklerini belirten Özvar, “Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile her alanda gelişen ilişkilerimizi yükseköğretimde de en üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz. Gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından Azerbaycan Türk Üniversitesini, Türkiye’nin en saygın üniversiteleri ile afiliasyon (eşleştirme) sağlamak suretiyle hayata geçireceğiz.” dedi.

Yaklaşık 35 bin Azerbaycanlı öğrencinin Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmekte olduğunu ayrıca ve 300 Azerbaycanlı öğretim elemanının da Türk üniversitelerinde görev yaptığını belirten Özvar, Azerbaycan’da geçen yıl yapılan üniversite sınavında tam puan alarak birinci olan Nigar Ağazade’nin de tıp eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni tercih ettiğini hatırlattı.

Üniversitenin faaliyete geçmesiyle Türk gençlerinin de Azerbaycan’da öğrenim görebileceğini ifade eden Özvar, söz konusu üniversitenin iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve toplumsal ilişkilerin güçlendirilmesine ve yükseköğretim alanında sürdürülen daimî iş birliğinin daha ileri taşınmasına önemli katkı sağlayacağını kaydetti.


​​​