​​

YÖK Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi Doktoralı Genç Araştırmacılar İçin Yabancı Dilde Bilimsel Metin Yazma Desteği

Günümüzde bilim insanlarının akademik makale yazma becerisine ihtiyaç duydukları görülmektedir. Bu nedenle, ağırlıklı olarak yazma becerisi üzerine odaklanılarak, konuşma, dinleme, okuma becerilerinin de destekleneceği Doktoralı Genç Araştırmacılar İçin Yabancı Dilde Bilimsel Metin Yazma Programı’nın ikinci çağrısına çıkılmaktadır.   

Başkanlığımız koordinatörlüğünde program kapsamındaki eğitimler, İngilizcenin eğitim dili olarak kullanıldığı, farklı kurum ve yaş gruplarına yönelik akademik İngilizce eğitimi konusunda deneyim sahibi olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından çevrimiçi olarak verilecektir.  

Programdan, Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen deprem bölgesindeki 11 ildeki 16 Üniversitede doktora derecesine sahip olan ve son 3 yıl içinde (Mayıs 2020 tarihinden itibaren) YÖKDİL, YDS, E-YDS veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından muadili en az yetmiş puan aldığını belgelendiren doktor öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğretim görevlileri faydalanabilecektir. 

Eğitimleri 2023-2024 eğitim öğretim yılının güz döneminde başlayacak programın ilk aşamasında, kursiyer adaylarının başvurularını ilgili üniversitelere yapmaları ve üniversitelerin YÖK tarafından belirlenen kontenjan çerçevesinde yeterli dil puanına sahip adayların listesini YÖK’e iletmesi gerekmektedir.  Yapılan incelemeler neticesinde kurs için uygun bulunan adaylar ikinci aşamada,  ODTÜ tarafından gerçekleştirilecek çevrim içi bir dil sınavına alınacak ve adayların seviyeleri belirlenecektir. 

Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi usul ve esasları için tıklayınız.

Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi aday kursiyer sayısını görmek için tıklayınız.​​