- Türk havacılık ve uzay sanayisinin geliştirilmesinde YÖK-TUSAŞ iş birliği

- YÖK ile TUSAŞ arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında havacılık ve uzay sanayisine ilişkin yeni nesil çalışmaların yapılacağı ilk laboratuvar Marmara Üniversitesinde açıldı

- YÖK Başkanı Özvar: “Örnek bir üniversite-sanayi iş birliği modelini hayata geçiriyoruz.”

6 Ocak 2023 / İstanbul

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TUSAŞ) arasında geçen yıl imzalanan iş birliği protokolü kapsamında yerli ve millî havacılık ve uzay sanayisinin geliştirilmesine katkı sağlayacak ilk laboratuvar Marmara Üniversitesinde düzenlenen törenle açıldı.

Marmara Üniversitesi Havacılık Yapısalları ve Optimizasyon Laboratuvarı’nın açılış törenine Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, YÖK Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Mürteza Bedir, YÖK Genel Sekreteri Süleyman Necati Akçeşme, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar törende yaptığı konuşmada, YÖK ile TUSAŞ arasında örnek bir üniversite-sanayi iş birliği modelini hayata geçirdiklerini belirterek nitelikli genç bilim insanlarının yetişmesi için sanayi ve teknolojinin dev şirketleriyle iş birliği protokolleri yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Türk havacılık ve savunma sanayisinin öncü kuruluşlarından TUSAŞ ve Yükseköğretim Kurulu arasında, geçen yıl Yükseköğretim Alanında İş Birliği Protokolü imzalandığını hatırlatan Özvar, “İmzalanan bu protokol kapsamında, YÖK ile TUSAŞ arasındaki iş birliğinin artırılması, üniversitelerimizde doktora yapan öğrencilerin TUSAŞ Teknoloji Yol Haritası Kazanım Planı’nda yer alan bilimsel sahalara ve TUSAŞ’ın stratejik önceliklerine göre belirlenen tez konularında çalışmalarının desteklenmesine karar verildi. Buna göre, ilk planda 200 doktora öğrencisinin TUSAŞ imkân ve kabiliyetlerini kullanarak tez çalışmalarına teşvik edilmesi ve Bilimsel Araştırma Programı kapsamında bu öğrencilerimize rehberlik edilmesi planlandı.” diye konuşu.

Protokolün imza töreninin ardından 1 Temmuz 2022’de, Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde araştırma üniversitelerinin rektör yardımcılarının katılımıyla bir istişare toplantısı düzenlendiğine işaret eden Özvar, toplantıda YÖK-TUSAŞ iş birliği kapsamındaki çalışmaların daha verimli yürütülebilmesi, TUSAŞ’ın üniversite öğrencileri ile öğretim elemanlarıyla doğrudan buluşabilmesi ve etkileşim içine girebilmesi için üniversitelerin kampüs alanları içerisinde nitelikli laboratuvarlar yapılmak üzere bir alan tahsis edilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Söz konusu karar kapsamında Türkiye’deki araştırma üniversitelerince belirlenen mekanların gerekli altyapı ve donanım malzemelerinin TUSAŞ tarafından temin edilerek öğrencilerin ve üniversite hocalarının havacılık ve uzay sanayisine dair bilimsel çalışmalar yapmalarını sağlayacak eğitim ve araştırma laboratuvarlarının açılışa hazır hale getirildiğini ifade eden Özvar, “İnanıyorum ki bu araştırma alt yapısı ve kapasitesi ile gerek lisansüstü öğrencilerimiz gerekse üniversite hocalarımızın araştırma faaliyetleri zenginleşecek ve kendi alanlarında daha fazla yayın ve üniversite-sanayi iş birliğine yönelik göz kamaştırıcı örnek çalışmalar ortaya koyacaklardır.” dedi.

-2 etap halinde 10 araştırma üniversitesine laboratuvar açılacak-

Özvar, birinci etapta hizmete girecek 5 laboratuvardan ilki olan Havacılık Yapısalları ve Optimizasyon Laboratuvarı’nı bugün Marmara Üniversitesinde açtıklarını bildirdi.

Erol Özvar, hazırlıkları tamamlanan ve bu ay içerisinde açılacak diğer laboratuvarların ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü TUSAŞ Dinamik Test ve Modelleme Laboratuvarı (DİMOL), Karadeniz Teknik Üniversitesi TUSAŞ İHA Teknolojileri ve Termal Yönetim Sistemleri Laboratuvarı (İHATERM), Fırat Üniversitesi TUSAŞ Bilişim-Yazılım Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı (BİYAUL), İstanbul Teknik Üniversitesi TUSAŞ Hesaplamalı Mühendislik Laboratuvarı (İTÜHML) olduğunu belirtti.

İkinci etapta ise 5 laboratuvarın önümüzdeki ay içerisinde hazırlıklarının tamamlanacağını ve üniversitelerin araştırma kapasitesinin zenginleştirileceğini ifade eden YÖK Başkanı Özvar, ikinci etapta Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Atatürk Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesinde yine TUSAŞ’ın katkılarıyla bu laboratuvarların açılacağını kaydetti.

Araştırma üniversitelerinin bilimsel araştırma kapasitesi ve verimliliğinin artırılmasına vesile olacak ve öğrenciler ile öğretim üyelerinin ilgisini ve mesaisini savunma sanayi ve havacılık sahalarına çekecek olan bu büyük projeyi, TUSAŞ yöneticileriyle birlikte diğer üniversitelere de yaygınlaştırmak için çalışacaklarını bildiren Özvar, “Yükseköğretim Kurulu olarak ülkemizin geleceğinin teminatı olan nitelikli genç bilim insanlarının yetiştirilmesi için sanayi ve teknolojinin dev şirketleriyle iş birliği protokolleri yapmaya bundan sonra da devam edeceğiz. İnanıyoruz ki lisansüstü çalışmalar, ülkemizin kalkınma ve refahını artırmak için ihtiyaç duyulan sahici konulara yöneldikçe daha nitelikli hale gelecek ve bilimsel çalışmalardan beklenen hedefleri gerçekleştirecektir.” dedi.

Laboratuvarın öğretim elemanları ve öğrenciler için hayırlı olmasını dileyen YÖK Başkanı Özvar, “Bu kapasitenin ortaya çıkmasına destek veren TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’e teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de yaptığı konuşmada, teknolojinin Ar-Ge’sine yönelik yatırımlara devam ettiklerini belirterek, “Ülkemizin havacılık ekosistemine yönelik ileri teknoloji alt yapısını geliştirmek, üniversitelerde yeni nesil havacılık teknolojilerinin gençler tarafından geliştirilmesi süreçlerine doğrudan katkı sağlamak için Yükseköğretim Kurulu ile geçtiğimiz yıl bir protokole imza atmıştık. Bu çerçevede ülkemizin çeşitli üniversitelerinde açılışını gerçekleştireceğimiz laboratuvarlar sayesinde test ve modelleme, ileri imalat teknolojileri araştırma, İHA teknolojileri, bilişim-yazılım araştırma ve uygulama, hesaplamalı mühendislik gibi alanlar başta olmak üzere ileri teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz. Protokol çerçevesinde hayata geçirdiğimiz ilk laboratuvarımızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

-Havacılık Yapısalları ve Optimizasyon Laboratuvarı-

24 Haziran 2022 tarihinde, TUSAŞ ve Yükseköğretim Kurulu arasında imzalanan Yükseköğretim Alanında İş Birliği Protokolü kapsamında Marmara Üniversitesinde kullanıma alınan laboratuvarda havacılık yapısalları ve optimizasyonuna yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. 20 araştırmacının görev yapacağı laboratuvarda, TUSAŞ mühendislerinin geliştirdiği özgün platformlarda kullanılacak ileri Ar-Ge çözümleri akademisyen ve öğrencilerle birlikte geliştirilecek.

Laboratuvar ile yapısal ağırlık azaltma, topoloji optimizasyonu ve yapısal analiz gibi konuların açık kaynak kod platformlarında modellenmesi sağlanacak. Laboratuvarda yapılacak ileri Ar-Ge çalışmaları için TUSAŞ’ın sahip olduğu toplam 70.000 çekirdekli bilgisayar sisteminden 5.000 çekirdek tahsis edilecek. Öğrenciler burada çalışacakları projeler kapsamında programları ile maddi olarak da desteklenecek.