​​

YÖK’TE “15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLÎ İRADE GÜNÜ ANMA TÖRENİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

-YÖK KONFERANS SALONU’NUN İSMİ “15 TEMMUZ MİLLÎ İRADE SALONU” OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

- YÖK Başkanı Özvar: “Bu vatan, bu millet, bu topraklar için asırlardır can veren bütün şehitleri hayırla yad ediyorum, gazilere de şükranlarımı sunuyorum.”

18 Temmuz 2022

 ​

Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Günü Anma Töreni düzenlendi. Anma etkinlikleri kapsamında YÖK Konferans Salonu’nun adı “15 Temmuz Millî İrade Salonu” olarak değiştirildi. YÖK’te ayrıca, hain darbe girişimi gecesi ve sonrasında çekilen fotoğraflardan oluşan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî İrade Fotoğraf Sergisi” oluşturuldu.

YÖK Başkanı Özvar, törende yaptığı konuşmada, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin Türk Modern Tarihi’nin son yıllarının en büyük kırılma noktalarından bir tanesi olduğuna dikkat çekti. 15 Temmuz 2016 tarihinde büyük bir kalkışmanın cereyan ettiğini belirten Özvar, “Ama halkımız devletiyle, askeriyle, polisiyle bir araya gelerek bu hain kalkışmaya karşı durdu ve bu tankların önünde bu kalkışmaya izin vermedi. Türkiye tarihinde bu direniş gerçekten büyük bir direniş ve bu direniş sayesinde milletin bir şeye dur dediği zaman onun karşısında hiç kimsenin duramayacağını görmüş olduk. Muhtemelen bir elli yıl sonra, bir asır sonra dahi 15 Temmuz 2016 tarihi belki çok daha farklı yazılacak. Bu bakımdan darbeler tarihinde de özel bir yeri var.” diye konuştu.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu direnişte rol oynayan herkesi gösterdikleri cesaretten ötürü tebrik eden Özvar, “Bu uğurda sadece 15 Temmuz Darbe Girişiminde değil, bu vatan, bu millet, bu topraklar için asırlardır can veren bütün şehitleri hayırla yad ederken, gazilere de bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

YÖK Başkanı Özvar, YÖK mensuplarının Kurban Bayramı’nı da tebrik etti ve çalışanlarla bayramlaştı.