BELARUS İLE YÜKSEKÖĞRETİM ALANINDA İŞBİRLİĞİ ARTIRILACAK

1-2 Ekim 2019 / Belarus


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, Belarus Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Igor Karpenko’nun daveti üzerine, iki ülke arasında yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanındaki işbirliği konularını müzakere etmek üzere Belarus’a 1-2 Ekim 2019 tarihlerinde resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette Başkan Saraç’a, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er’in yanı sıra Gebze Teknik, İstanbul Medeniyet, Karabük ve Selçuk Üniversitesi Rektörleri de eşlik etti.

Belarus ziyaretinin ilk gününde YÖK Başkanı Saraç ile Belarus Eğitim Bakanı Karpenko arasında, iki ülke arasında yükseköğretim alanında işbirliğine yönelik 2016 yılında imzalanmış olan Mutabakat Zaptının uygulanma yollarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirildi.


Yükseköğretim Alanında İşbirliğini Geliştirme Protokolü imzalandı

YÖK Başkanı Saraç ile Belarus Eğitim Bakanı Karpenko, 2 Ekim 2019 Çarşamba günü gerçekleştirilen “Belarus-Türk Üniversiteleri Ortak Forumu”nun açılışına katılarak 2020-2021 yılları için “Belarus Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğini Geliştirme Protokolünü” imzaladılar.

Foruma Türkiye tarafından beş, Belarus tarafından ise on iki üniversite katıldı. Forum çerçevesinde iki ülke üniversiteleri arasında çeşitli alanlarda işbirliğini içeren protokoller de imzalandı.

Hatırlanacağı üzere Belarus Eğitim Bakanı Igor Karpenko, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç’ın daveti üzerine geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde YÖK’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyarette Başkan Saraç’ı iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki işbirliği konularını etraflıca görüşmek üzere Belarus’a davet etmişti.


​​