​​

7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İİT Helal Expo

7. Dünya Helal Zirvesi 25-28 Kasım 2021 tarihleri arasında “Yeni Çağın Yeni Normalleri: Helal Üretim ve Tüketimin Vazgeçilmezliği” teması ile İstanbul Kongre Merkezinde 8. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo ile eş zamanlı gerçekleştirilecektir.

2019 yılında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen 5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İİT Helal Fuarı, 94 ülkeden 34.865 uluslararası ziyaretçi, 25 ülkeden 67 uluslararası konuşmacı ile 36 farklı ülkeden 378 yerli ve yabancı firmayı ağırlamıştır. Geçmiş yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenmiş Dünya Helal Zirvesi 2020 yılında tüm sağlık tedbirleri alınarak altıncı kez, Pullman Kongre Merkezi’nde hibrit olarak düzenlenmiştir. Salgına rağmen zirveye 15 farklı ülkeden 61 üst düzey konuşmacının katılımı olmuştur. Dünyanın her yerinden uzmanları bir araya getirerek, küresel helal sektörü ile ilgili önemli konuların değerlendirildiği konferanslarda konuşmacılar, 11 farklı oturum başlığı altında değerli özgün çalışmalarını sunmuştur. Konuşmacıların yanı sıra zirveye, dünyanın dört bir yanından çevrimiçi ve fiziki olarak 55 ülkeden 9217 ziyaretçi katılmıştır.

Dünya Helal Zirvesi ile İİT Helal Expo'nun helal standartları, belgelendirmesi ve akreditasyonu konusundaki ülkemiz politika ve yaklaşımlarının tüm dünyaya duyurulması, helal ürün ve hizmetlerimizin uluslararası alanda tanıtılması, ayrıca ülkemizin helal alanındaki merkez ülke konumunun güçlendirilmesi açısından bir fırsat oluşturması hedeflenmektedir.

7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İİT Helal Expo’nun uluslararası akademisyenlerin katılımı ile helal gıda, İslami finans, turizm, tekstil ve muhafazakâr moda, tıp gibi başlıca konuların tartışıldığı konferanslara ev sahipliği yaparak, tüm dünyada helal farkındalığın arttırılması beklenmektedir. Anılan etkinliğe ilişkin detaylara www.worldhalalsummit.com.tr adresinden ve ekteki tanıtım materyallerinden ulaşılabilecektir.

Bahse konu etkinlik ile arzu edilen hedeflere ulaşılmasını ve organizasyonun dünyanın en büyük ve en etkili helal fuarı ve zirvesi olmasını sağlamak amacıyla özellikle konuyla ilgili çalışan akademisyenler ve ilgili olabilecek bölümlerden öğrencilerin katılım sağlamasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

Akademisyenler ve öğrencilerin ücretsiz giriş yapabileceği etkinliğe ziyaretçi kaydı oluşturabilmek için https://www.helalexpo.com.tr/ziyaretci-kayit/ linkinde yer alan bilgiler doldurulup e-yaka kartı alınabilmektedir.

İlgilenenlerin bilgisine sunulmaktadır.​​