YÜKSEKÖĞRETİM EĞİTİM PROGRAMLARI DANIŞMA KURULU "İLK" TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

26 Aralık 2017 / Ankara

 

 

"Yükseköğretimde sessiz devrim" olarak nitelendirilen politikalar arasındaki "Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu", yeni açılacak eğitim programları için asgari koşulları belirlemek ve eğitim programları kontenjan planlanmasında ihtiyaç analizi yapmak üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

 

Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Kurul üyeleri katıldı.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan, 6 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve yükseköğretim alanındaki istihdam odaklı politikaları oluşturmak ve geliştirmek üzere çalışmalar yapacak olan Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulunun ilk toplantısında, üniversitelerdeki program ve bu programlardaki kontenjan sayıları ele alındı.

 

YÖK Başkanı Saraç toplantıda yaptığı açıklamada "Üretim Reform Paketi"nde yer alan ve "yükseköğretimde sessiz devrim" olarak nitelendirilen düzenlemeler arasında Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulunun yer aldığını hatırlattı.

 

Kurulun ilk toplantısı ile birlikte YÖK tarihinde yetki paylaşımı anlamında bir ilk yaşandığına işaret eden Başkan Saraç, "YÖK, kontenjan planlaması konusunda yetkilerini konunun ilgili kamu ve özel sektör temsilcileri ile paylaşıyor. Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu, yerel, bölgesel ve ulusal düzeydeki ihtiyaç analizleri yaparak üniversitelerde program açılmasında ve kontenjan planlamasında istihdam odaklı ve daha rasyonel kararlar alınmasına yardımcı olacak." dedi.

 

YÖK Başkanı Saraç, kurul üyelerinin hem birikimlerini hem de güçlerini birleştirip kamu yararına yönelik ortak akılla doğru kararları alması gerektiğine işaret etti.

 

 

"Kontenjan planlaması daha rasyonel yapılacak"

 

Dünya Ekonomik Forumu'nun 2017-2018 raporuna göre, Türkiye'nin, yükseköğretime erişim oranında 137 ülke arasında ikinci sırada olduğu, yükseköğretime erişimde sorun bulunmadığını belirten YÖK Başkanı, üniversiteli işsizler ile ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlardaki iş gücü yetersizliğinin, ülkenin yakın dönemde önündeki en önemli çözümlenmesi gereken öncelikli konular arasında yer alacağına dikkati çekti.

 

YÖK Başkanı, bu sorunların çözümü için çeşitli politikaların üretildiğini de anlattı. Üniversite kontenjanlarının ve yeni açılacak yükseköğretim programlarının belirlenmesi konusunun, YÖK'ün tek başına yüklenebileceği sorumluluk olmadığını vurgulayan Başkan Saraç, "Bu Kurul ile YÖK'ün kontenjan planlaması, diğer paydaşların da görüşü alınarak daha rasyonel ve katılımcı bir şekilde yapılabilecek." dedi.

 

YÖK Başkanı Saraç, Türkiye'de 185 üniversitede 7 milyon 800 bin öğrenci bulunduğunu belirterek, öğrenci sayısı bakımından ülkenin Rusya'dan sonra ikinci sırada yer aldığını ve bu sayı ile Almanya'nın geride bırakıldığının altını çizdi.

 

Türkiye'de üniversite sınavına giren, kazanan ve sınav için bekleyen öğrenci sayılarında yıllar itibariyle büyük artışlar yaşandığını dile getiren Başkan Saraç, "Üniversite eğitimi de adeta zorunlu eğitimin bir parçası haline geldi. Bunun ülkenin kalkınmasına faydası vardır. Ancak yönetilmesi giderek zorlaşan bir alandan söz ediyoruz." diye konuştu.

 

Toplantıda kurul üyelerinin dışında ilgili tüm bakanlık müsteşarlarının da toplantıya katıldığını belirten Saraç, konunun önemi dolayısıyla kurulun daha sık toplanacağını ve dönemsel olarak müsteşarlarla birlikte değerlendirme toplantılarının yapılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı