KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NDEKİ ÜNİVERSİTELERE YÖK DEĞERLENDİRMESİ

 

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan Milletlerarası Anlaşma hükümleri kapsamında YÖK ve YÖDAK Üyelerinden oluşan Müşterek Komisyon Lefkoşa'da toplandı.

 

YÖK Heyetini, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan temsil etti.

 

Toplantıda Türkiye'den merkezi sınavlarla öğrenci yerleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde yakın zamanda YÖK uzmanları ve YÖDAK işbirliğiyle yapılan değerlendirme raporları görüşüldü.

 

Ayrıca T.C. uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretim ve barınma süreçlerinde yaşamış olduğu problemler, bazı programlarda öğretim üyelerinin yeterlilik durumu, atama-yükseltmelerinde ilgili mevzuata uyulması, program akreditasyonları, yatay geçişler, denklik işlemleri vd. konularla ilgili mevcut durum ve sorunlar ele alındı.

 

YÖK üyeleri, özellikle üniversitelerin, öğrenci ve öğretim üyelerinin kütüphane, sosyokültürel faaliyetleri gerçekleştirebileceği sosyal alanları ayrıca spor alanları da bulunan kampüslerinin bulunması gerektiğini dile getirdi. ÖSYM kılavuzuna girme taleplerinin değerlendirmeye alınması için bunun bir ön koşul olduğunun altı çizilerek, mevcut kılavuzda yer alan programların eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili tespit edilen sorunlara yönelik iyileştirme faaliyetlerinin de yakından takip edileceği belirtildi.

 

Ayrıca son dönemlerde KKTC'deki üniversitelere yerleşen öğrencilerin derslerine devam durumlarıyla alakalı ciddi şikâyetler olduğu, bu durumun her yıl yapılacak olağan dışı denetlemelerle kontrol edileceği de iletildi.

 

Toplantı sonrası YÖK Üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinin rektörleri ile bir araya geldi.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversite rektörleri, YÖK tarafından yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu, kendilerinin eksikliklerinin dışarıdan bir gözle değerlendirilmesinin iyileştirme süreçlerine ciddi katkı sağlayacağını belirtirken bir araya gelmekten ve sorunları görüşmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Bilindiği üzere KKTC'deki üniversitelerin çoğunluğu şirket üniversitesidir.

 

YÖK heyeti, K.K.T.C. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Cemal Gürsel Özyiğit'i ziyaret ettikten sonra Kıbrıs'taki temaslarını tamamladı.