YÖK BAŞKANI SARAÇ'TAN MALEZYA'YA ZİYARET

 

11 Temmuz 2017 / Malezya

 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve beraberindeki heyet, Türkiye ile Malezya arasında yükseköğretim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve buna yönelik olarak Malezya Yükseköğretim Bakanlığı ile imzalanan "Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptının" sürecinin uygulama süreci hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Malezya'ya bir günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi.

 

Ziyarette YÖK Başkan Saraç'a YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er eşlik etti.

 

YÖK Başkanı ve beraberindeki heyet ilk olarak Malezya Yükseköğretim Bakanlığında Yükseköğretim Genel Müdürü Datin Paduka Ir. Dr. Siti Hamisah Binti Tapsir ile görüştü ve Malezya yükseköğretim sisteminde son yıllardaki gelişmeler ve geleceğe yönelik projeleri hakkında brifing aldı.

 

YÖK Heyeti daha sonra Malezya Yükseköğretim Bakanı Dato Seri İdris Jusof'u makamında ziyaret ederek iki ülke arasındaki yükseköğretim alanında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında ilişkilerin geliştirilmesine dair konuları görüştüler. Bununla ilgili olarak bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi. Çalışma grubu özellikle yükseköğretim sistemleri arasında bilgi ve deneyim paylaşımı, ortak değişim programları geliştirilmesi, çift/ortak diploma programları başlatılması ve diplomaların tanınırlığı üzerinde çalışıyor olacak.

 

Heyet daha sonra Malezya Küresel Eğitim Hizmetlerini ziyaret etti ve Malezya'nın uluslararası öğrenci süreçleri hakkında brifing aldı.