MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI TANITILDI

23.05.2013

 

 

Mevlana Değişim Programı tanıtım toplantısı, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 23 Mayıs 2013 Perşembe günü Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, `Bugün Mevlana Değişim Programı adıyla uzun zamandır üzerinde çalıştığımız programın hem tanıtımını yapacağız hem de ilk meyvelerini birlikte paylaşacağız. Sayın Dışişleri Bakanımızın verdiği desteklerle de iş birliği protokolünü imzalayacağız' dedi.

 

 

Prof. Dr. Çetinsaya, Mevlana Değişim Programı'nın ülkemizdeki üniversitelerle hiçbir bölgeyi geride bırakmayarak yurt dışındaki bütün üniversiteler arasında değişimi planladığını belirterek; 21. yüzyılda yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşmasını hedeflediklerini, bu uluslarasılaşmanın ülkemizin dış politikasıyla ve 21. yüzyıldaki hedefleriyle paralel olduğunu ifade etti.

 

 

 

Öğrenci ve öğretim üyesi değişiminin yanı sıra, yüksek öğretimdeki uluslararasılaşmanın bir diğer boyutunun da ortak programlar inşa edebilmek olduğunu vurgulayan Çetinsaya, günümüzdeki ranking savaşına alternatif olarak networking anlayışı getirmeye çalıştıklarını söyledi. Çetinsaya sözlerine şöyle devam etti: `Biz dünyanın önemli üniversiteleriyle bilimsel ağlar oluşturabilirsek, ülkemizin hedeflerini daha kolay gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Aynı zamanda uluslararasılaşmayı tek taraflı bir uluslararasılaşma olarak değil, Türkiye'nin 21. yüzyıldaki konumuna uygun bir şekilde çok taraflı, çok düzeyli bir uluslararasılaşma olarak algılıyoruz.'

 

 

Mevlana Değişim Programı'nı 2011 yılından beri söz konusu hedefler doğrultusunda tasarladıklarını vurgulayan Çetinsaya, Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları gibi kuruluşlarla programın daha iyi yürütülmesi için görüşmeler yaptıklarının altını çizdi. Henüz resmi süreçleri başlatılmamış olmasına rağmen  Programa gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti ifade eden Çetinsaya, `Türkiye'den 37 üniversitemiz, Amerika Birleşik Devletleri'nden Rusya'ya, Nijerya'dan Tayvan'a kadar 32 farklı ülkedeki yükseköğretim kurumları ile 228 protokol imzalamıştır' dedi.

 

 

 

 

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU: MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI ÇOK DOĞRU BİR ZAMANDA BAŞLADI

 

 

Mevlana Değişim Programı toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye'yi dış dünyaya açacak bir proje olan `Mevlana Değişim Programı'nın kendisini hem bir Dışişleri Bakanı hem de bir akademisyen olarak gururlandırdığını söyledi.

 

 

 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, program sayesinde hem dışarıdan gelenlerin Türk kültürüyle hem de Türkiye'den gidenlerin başka kültürlerle harmanlanacağını belirtti.

 

 

Türkiye'nin son dönemlerde pek çok alanda çıtayı yükselttiğini ve aynı şeyi eğitimde de başarması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'de 36 bini bulan yabancı öğrenci sayısının öğrenci kapasitesine göre düşük olduğunu ifade ederek; `Mevlana Değişim Programı'nın çok doğru bir zamanda ve çerçevede başladığını düşünüyorum. Ama kaybedilen yılları telafi etmek üzere çok daha hızlı hareket etmemiz gerektiği inancındayım. Dışişleri Bakanlığı, bu muhteva çerçevesinde, Mevlana Değişim Programı'nın ve YÖK'ün emrindedir' dedi.

 

 

Toplantının sonunda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Dışişleri Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu arasında Mevlana Değişim Programına ilişkin İşbirliği Protokolü'ne imza attı.

 

 

http://mevlana.yok.gov.tr/