"15 TEMMUZ MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ PANELİ" İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

16 Temmuz 2018 / İstanbul

 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 15 Temmuz Etkinlikleri kapsamında YÖK ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen "15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Paneli", İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası'nda gerçekleştirildi.

 

Panele, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Murat Tuncer ve Prof. Dr. Mustafa Çiçekler'in yanı sıra İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun ve çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

 

Panel, İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan "15 Temmuz Filmi"nin gösterilmesi ile başladı.

 

Panelin açılış konuşması YÖK Üyesi Prof. Dr. Murat Tuncer tarafından yapıldı.

 

"Bütünleşme Duygusu Galip Geldi"

 

Prof. Dr. Murat Tuncer konuşmasında böyle bir milletin ferdi olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "15 Temmuz hakikaten çok önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bugün başta Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına olmak üzere bütün Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğine ipotek konulmak üzere düzenlenmiş bir konudur. Bu tip saldırılar, haince girişimler, vatan hainleri her zaman olacaktır. Bu sadece geçmişte var diye düşünmüyorum, bundan sonra da bu devam edecektir. İstiklal Savaşı'nda, daha önce Osmanlının son dönemlerinde birçok kez bu senaryolar gündeme getirildi ama bizim halkımızın duyarlılığı vesilesiyle bütünleşme duygusu bunların hepsine galip geldi. 15 Temmuz da bunlardan biriydi. Onun için 15 Temmuz'u unutmamak gerekir" şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmasının ardından 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Paneli oturumu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak oturum açılışını yaparken 15 Temmuz gecesi şehit olan 251 asker ve sivil vatandaşa Allah'tan rahmet diledi.

 

15 Temmuz gecesinin bir milletin devletine sahip çıkma öyküsü olarak gururla hatırlanacak bir gece olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, sorumlulukların layıkıyla idrak edilmemesi ve bu sorumlulukların yerine getirilmemesi neticesinde boşlukları başkalarının dolduracağının altını çizdi.

 

Bu toplantıların neticesinde sadece FETÖ'yü anlama değil, FETÖ ve benzerlerine karşı da hem kendimizi, hem toplumu koruma anlamında büyük tecrübeler kazanacaklarının inancında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mahmut Ak, bu yönüyle de bu toplantının konusunun biçimlenmiş olduğunusözlerine ekledi.

 

Ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak panele katılan konuşmacıları tanıtarak oturum hakkında bilgi verdi.

 

Oturumda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan "15 Temmuz Darbe Girişiminin Siyasal Etkileri", İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir "15 Temmuz Darbe Girişimine İlahiyatçı Gözüyle Bakış", İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun ise "15 Temmuz Darbe Girişiminin Sosyolojik Etkileri" konularında değerlendirmelerde bulundu.

 

 

"15 Temmuz ve Türk Yükseköğretimi"

 

Panelde katılımcılara YÖK tarafından hazırlanan ve içerisinde İstanbul Üniversitesi'ne ait bir bölümün olduğu "15 Temmuz ve Türk Yükseköğretimi" adlı kitap dağıtıldı. Kitapta YÖK'ün darbe girişiminin hemen ardından yurt içi ve yurt dışında yaptığı faaliyetler ve aldığı tedbirler anlatıldı. Ayrıca YÖK bünyesinde ve pek çok üniversitede yapılan faaliyetler ve bu faaliyetlere ilişkin görseller paylaşıldı, darbe teşebbüsünün toplumsal etkilerinin ele alındığı makaleler yer buldu.