ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER YÖK'TE İFTAR'DA BULUŞTU

 

13 Haziran 2017/Ankara

 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, ailelerinden kilometrelerce uzakta olup Türkiye'deki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile iftar yemeğinde buluştu.

 

YÖK tarafından ikincisi gerçekleştirilen iftar yemeğine YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Hüseyin Gündoğar'ın yanı sıra iftara katılacak öğrencilerin ülkelerinin Büyükelçi veya Eğitim Ataşesi düzeyinde yetkilileri ve Ankara'daki üniversitelerde lisans / lisansüstü eğitimlerine devam eden 4 kıtadan 56 farklı ülkeden yaklaşık 150 yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

 

YÖK'te düzenlenen iftar yemeğinde A.B.D., Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Benin, Bosna–Hersek, Cezayir, Çin, Demokratik Kongo, El Salvador, Endonezya, Eritre, Etiyopya, Fas, Filistin, Gana, Gürcistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Irak, İran, İngiltere, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo, Libya, Makedonya, Malavi, Mali, Mauritus, Mısır, Myanmar, Moğolistan, Moritanya, Nepal, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Ruanda Sırbistan, Somali, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Tunus, Uganda, Ürdün, Yemen ve Zambiya vatandaşı öğrenciler bir araya geldi.

 

İftar yemeği sonrası bir konuşma gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç, 2017 itibariyle dünyada 5 milyona yakın öğrencinin kendi ülkeleri dışında eğitim gördüğünü belirtti.

 

Uluslararası öğrencilerin eğitim ve öğretim amacıyla dünyayı dolaştıklarını ve bu rakamın 2020 yılı itibariyle 7 milyona ulaşmasının beklendiğini ifade eden YÖK Başkanı Saraç, "Uluslararası bu öğrencilerin 110 bine yakını ülkemizde, 4 kıtadaki 56 farklı ülkeden öğrencimiz var. Bu sayıyı daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak isteriz." diye konuştu.

 

Bu 110 bin öğrenciyi temsilen bu akşam Yükseköğretim Kurulunda iftar yemeğinde olduklarını vurgulayan Başkan Saraç uluslararası öğrencilerin eğitim için Türkiye'yi seçmiş olmalarını akademik, sosyal ve kültürel boyutlar açısından fevkalade önemsediklerini sözlerine ekledi.

 

Entelektüel birikimlerini, geldikleri ülkelerin ve bölgelerin dinamiklerini, çok önemli ve kıymetli zenginlikler olarak değerlendiren YÖK Başkanı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

"Türk üniversitelerinin uluslararası çekim merkezi olmasında referans noktasının, sizler olduğunu biliyoruz. Sizler, ülkemizin yükseköğretimini dış dünyaya en iyi şekilde yansıtacaksınız. Bu nedenle yeni YÖK olarak sizlere daha iyi eğitim verebilmek amacıyla eğitimde ve üniversiter yaşamda kalite kültürünü öne koyduk.

 

Dünyanın her tarafından ülkemize gelen siz değerli öğrencilerimiz, ileride ülkeleriniz ve Türkiye arasında kalkınma odaklı işbirliklerinde, dayanışmada, ülkelerimiz arasında iyi ve dostane ilişkiler kurulmasında en önemli rolleri üstleneceksiniz. Gelecekteki dünyayı sizler şekillendireceksiniz.Sizlerin eliyle şekillenecek dünyanın, barış ve sevgi haleleriyle çevrilmesini umuyoruz ve hepinizi bu yolda gönülden destekleyeceğiz.

 

Türk Yükseköğretimi, bunun için bugün de yarın da sosyal güvenlikli politikalar doğrultusunda ve hiç vazgeçmeyeceği çoğulcu demokrasi anlayışı ile kalifiye bilgiyi size sunmaya devam edecektir."

 

YÖK Başkanı Saraç, dayanışma, hoşgörü, sabır, sevgi ve dostluk gibi, insanlığın yüce kavramlarının en üst değer bulduğu Ramazan ayında ve gerçekleştirdikleri iftar sofrasında herkesi en iyi duygularıyla selamlayarak konuşmasını tamamladı.

 

YÖK Başkanı Saraç'ın programda yaptığı konuşmanın metni için tıklayınız.

 

YÖK Başkanı Saraç'ın ardından konuşan MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ise kültürler arasındaki iletişimi, dostluğu gelecek kültürlere ulaştırmanın önemine değindi.

 

YÖK ve üniversitelerin bu amaç için çok ulvi bir görevi yürüttüklerini vurgulayan Tekin, "Türkiye'de 110 bin misafir öğrencimiz var. Yaklaşık 500 binin üzerinde de Suriyeli öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığımızın okullarında eğitim öğretime devam ediyor. Bunu gelecek kuşaklar açısından önemli bir birikim olarak görüyoruz. Çocuklarımızın, öğrencilerimizin, üniversitelerimizin de bu şekilde görmesini arzu ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

YÖK Başkanı Saraç, iftarın ardından öğrencilerle bir süre sohbet etti.

 

İftara katılan öğrencilerden Moritanyalı Dalya isimli öğrenci Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Uluslar arası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptığını belirterek, "5 yıldır buradayım. Türkiye'yi ikinci evim gibi görüyorum. Ayrıca hiç yabancı hissetmiyorum. Güzel bir ortamdayız. Bu organizasyon çok güzel. Geçen yılda buradaydık her yıl katılıyoruz. Çok güzel çeşitli bir program. Mezun olduktan sonra bir iş tecrübem olsun isterim. Öyle döneceğim inşallah" dedi.

 

İftara katılan Tanzanyalı Muhsin isimli öğrenci ise yaklaşık 7 ay önce Türkiye'ye geldiğini Gazi Üniversitesi'nde Türkçe öğrendiğini sonra İstanbul'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde okuyacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

 

"Türkçe bazen zor oluyor ama genellikle kolay. Okuldan sonra ülkeme gideceğim. Çünkü yardıma ihtiyaç var. Türkiye'yi çok seviyorum. Manzara, insanlar, hayat, her şey güzel. Yemekler nefis. Bugün mutluyum. Çünkü farklı insanlar gördüm iyi bir şey."