REKTÖRLER TOPLANTISI YAPILDI

 

10 Aralık 2014/Ankara

 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 10 Aralık 2014 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Rektörler Toplantısı" ile Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitesi rektörleriyle bir araya geldi.

 

 

 

 

YÖK Başkanı Saraç'ın göreve geldikten sonra rektörlerle ilk görüşmesi özelliğini taşıyan toplantıda yükseköğretim reform çalışmaları, yükseköğretimin kalitesine ilişkin görüş ve öneriler ele alındı.

 

Yeni YÖK Yasa Taslağı'ndaki son durum, rektör seçimlerindeki yeni kriterler, kalite kurulunun kurulmasına dair çalışmalar gibi yükseköğretimin yeni dönemdeki yakın hedefleri hakkında görüş ve öneriler karşılıklı tartışıldı.

 

 

 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, yükseköğretim sisteminde yapmayı düşündükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

 

Başkanlığı döneminde tüm rektörlerle yakın ilişki içerisinde olacağını ve rektörlerin görüş ve önerilerine dikkat edeceğinin altını çizen Saraç, Yükseköğretim Kurulu web sayfasında uygulamaya koydukları "Askıya Çıkardık" uygulamasından bahsetti. Sorunları masaya yatırmayacaklarını, askıya çıkararak kesin çözüme ulaştırmaya çalışacaklarını vurgulayan YÖK Başkanı, karşılıklı iletişimin önemine değindi.

 

 

 

 

"Askıya Çıkardık" uygulaması sayesinde Yükseköğretim sisteminde yapacakları değişikliklerde web uygulaması aracılığıyla görüş ve öneriler dikkate alınarak taslak metin üzerinde değişikliklerin yapılacağını belirten YÖK Başkanı, "Yüksek Lisans ve Doktora Programı Açma Kriterleri" taslağını web sitesi üzerinden tartışmaya açtıklarının altını çizdi.

 

Toplantı bitiminde gerçekleştirilen kokteyl ile rektörler, YÖK Başkanı ve YÖK üyeleriyle ikili görüşmeler yapma fırsatı buldu.

 

 

 

 

Ülke genelindeki üniversite rektörlerinin büyük bir katılım gösterdiği toplantı YÖK Başkanı'nın karşılıklı iletişime önem vermesinin rektörlerce olumlu karşılanması ve rektörlerin tebrik ve teşekkürlerini iletmeleriyle sona erdi.

 

Toplantı sonrasında YÖK Başkanlığı tarafından oluşturulan masalarda Eğitim-Öğretim ve Personel ile ilgili konular bilgi almak isteyen üniversite rektörlerinin soru, görüş ve önerileri yetkililer tarafından dinlenerek değerlendirilmeye alındı.

 

 

 

 

 

Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın konuşma metninin tamamını okumak için tıklayınız.