YÖK’ten Öğrencilere Bahar Döneminde Yatay Geçiş Hakkı (13.01.2015)

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde öğrencilerimize yatay geçiş hakkı verilmesi konusu kurulumuzda görüşülerek bu hakkın verilmesi yönünde karar alınmıştır.

 

Ara dönemde olunduğundan, geçmişte yaşanılan aksaklıkların tekrar yaşanmaması ve yükseköğretim kurumlarımızın kendi planlamalarında bir zafiyet meydana gelmemesi için bu konuda karar yükseköğretim kurumlarının yetkili kurullarına bırakılmıştır.

 

Türkiye'deki yükseköğretim kurumları, diledikleri takdirde, sadece yurtiçindeki yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin başvuru yapabilmesi için, 2014 kontenjanının yüzde yirmisine (%20) kadar yatay geçiş kontenjanı ayırabileceklerdir.

 

Bundan sonra bu konuda eğitim öğretim dönemi başlamadan YÖK olarak karar almayı, yıl ortasında ise bu kararı yükseköğretim kurumlarının kendilerine bırakmayı teamül haline getirmek istiyoruz.

 

Yükseköğretim kurumlarımızın bu gibi konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz.

 

Not; Karara ilişkin detaylar kurulumuzun web sitesinin anasayfasında yer alan duyurular bölümünde "2014- 2015 Bahar Dönemi Yatay Geçiş Ek Madde 1 Uygulama İlkeleri" başlığı altında yer almaktadır.

 

Karara ilişkin detayları okumak için tıklayınız.

 


Üniversite–Sanayi İşbirliğinde "Daimi Komisyon" Dönemi (13.01.2015)

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile 13.01.2014 tarihinde gerçekleştirdiği görüşmede YÖK Başkanı Saraç tarafından üniversite-sanayi işbirliğinin daha ileri boyuta taşınması...

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


YÖK Başkanı Saraç, Kıbrıs Milli Eğitim Bakanı ile Görüştü (08.01.2015)

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ile görüştü.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


YÖK Başkanı Saraç, Afganistan Büyükelçisi'ni Kabul Etti (08.01.2015)

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Afganistan Büyükelçisi Dr. Amanullah JAYHOON'u kabul etti.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


Vakıf Üniversitelerinin Mütevelli Heyet Başkanları ile Toplantı Gerçekleştirildi (23.12.2014)

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Vakıf Üniversitelerinin Mütevelli Heyet Başkanları ile, 23 Aralık 2014 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


YÖK Başkanı Saraç, "AKTS & DE Etiketi ve Erasmus Kalite Ödül Töreni"ne Katıldı (17.12.2015)

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 17 Aralık 2014 Çarşamba günü Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirilen Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) ile Diploma Eki (DE) Etiketi ve Erasmus Kalite Belgesi Ödül Töreni'ne katıldı.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


Rektörler Toplantısı Yapıldı (10.12.2014)

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, 10 Aralık 2014 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen "Rektörler Toplantısı" ile Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitesi rektörleriyle bir araya geldi.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


Cumhurbaşkanımızın Yükseköğretim Kurulu Üyesi Ataması (09.12.2014)

Sayın Cumhurbaşkanımız, Üniversitelerarası Kurul kontenjanından açık bulunan Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 6 ncı maddesinin (b) bendinin ikinci fıkrası uyarınca, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İzzet ÖZGENÇ'i atamışlardır.


Cumhurbaşkanımızın Rektör Atamaları (09.12.2014)

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından..

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


Başbakan Davutoğlu, YÖK Başkanı Saraç’ı Kabul Etti (03.12.2014)

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ı kabul etti.

 

Haberin devamını okumak için tıklayınız.


Showing 421 - 430 of 436 results.
Items per Page 10
of 44