Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile İlgili Alınan Kararlara İlişkin Basın Açıklaması (09.11.2017)

 

Yükseköğretim Kurulu'nun 9 Kasım 2017 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili alınan kararlara ilişkin açıklama ekte yer almaktadır.


YÖK’te Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu Toplantısı Yapıldı (08.11.2017)

YÖK bünyesindeki Meslek Yüksek Okulları Komisyonu içerisinde oluşturulan "Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu" toplantısı yapıldı.

 

Haberin devamı için tıklayınız.


Ulusal Gazetede Çıkan Bir Habere İlişkin Basın Açıklaması (05.11.2017)

Bir ulusal gazetede çıkan, kurumumuzu itham edici ve gerçek dışı habere ilişkin basın açıklamamız ekte yer almaktadır..


YÖK Başkanı Saraç’tan KKTC’ye Önemli Ziyaret (01.11.2017)

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, üst düzey temaslarda bulunmak ve Yükseköğretim Kurulu tarafından kontenjan verilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerin rektörleriyle görüşmek amacıyla...

 

Haberin devamı için tıklayınız.


YÖK Başkanı Saraç'tan Azerbaycan Ziyareti (31.10.2017)

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın açılış töreni için Azerbaycan'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette yer aldı.,

 

Haberin devamı için tıklayınız.


YÖK’ten Tıp Fakültelerini İlk Sırada Bitiren Doktorlara Müjde! (29.10.2017)

YÖK, tıp doktorlarının mecburi hizmet yükümlülükleriyle ilgili iyileştirme yapılması için Sağlık Bakanlığına bir teklif sundu.

 

Konuya ilişkin açıklama için tıklayınız.


YÖK Doçentlik Sınavlarına İlişkin Çalışma Başlattı (27.10.2017)

Yükseköğretim Kurulu tarafından dünyadaki diğer yükseköğretim sistemlerindeki gelişmeler ve doçent adaylarımızın Kurulumuza ilettikleri görüş ve öneriler de dikkate alınarak mevcut doçentlik süreci ile ilgili değerlendirme ve gerekiyorsa yeni bir düzenleme yapılması düşünülmektedir.

 

Haberin devamı için tıklayınız.


YÖK Başkanı Saraç, CNN TÜRK Kanalına Röportaj Verdi (26.10.2017)

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın CNN TÜRK TV kanalına verdiği röportaj için tıklayınız.


Afganistan Büyükelçisi Dr. Amanullah Jayhoon, YÖK Başkanı Saraç'a Bir Veda Ziyareti Gerçekleştirdi (26.10.2017)

Görev süresi yakın zamanda dolacak olan Afganistan Ankara Büyükelçisi Dr. Amanullah Jayhoon, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'a bir veda ziyareti gerçekleştirdi.

 

Haberin devamı için tıklayınız.


Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları Yayımlandı (19.10.2017)

 

 

 

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen Basın Toplantısında, 2018 yılında ilk kez uygulanacak olan "Yükseköğretim Kurumları Sınavı" na ilişkin genel bilgiler kamuoyu ile paylaşılmıştı.

 

Yapılan açıklamamızda, dünya yükseköğretim sistemlerindeki gelişmeler de dikkate alınarak yeni sınav sisteminin;

 

  • Daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir olmasının,
  • Temel yeterlilik odaklı bir değerlendirmeyi esas almasının,
  • Mesleki eğitimi önemsemesinin ve bu kapsamda tek tip bir puanla farklı MYO programlarını tercih edebilme imkanı sağlamasının,
  • Orta öğretim kazanımlarına dayalı olmasının ve
  • Adaylarımız üzerindeki sınav stresinin olumsuz etkilerinin azaltılmasının

 

amaçlandığı belirtilmişti.

 

Yapılan bu açıklamamız sonrasında kamuoyundan, bireysel ve kurumsal tüm paydaşlardan gelen değerlendirmeler ve öneriler için teşekkür ediyoruz.

 

Bu değerlendirme ve öneriler kapsamında uygulanacak yeni sınav sisteminin yukarıda belirtilen amaçlara dayalı olarak;

 

  • Birinci oturumdaki Temel Yeterlilik Testinden beklenen temel amaçtan vazgeçilmeksizin, yükseköğretim kurumlarına geçiş için bu testten başarı şartının (150 baraj puanının) aranmasına devam edilmesine,
  • Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanının ise adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınarak hesaplanmasına ve bu şekilde adaylarımızın öğleden sonraki oturuma daha bilinçli ve stressiz bir şekilde hazır olabilmelerine,
  • Lisans programlarını tercihte ve bu programlara yerleştirmede gerekli olacak puan türlerinin hesaplanmasında orta öğretim müfredatının daha kapsamlı şekilde dahil edilmesine

 

yönelik düzenlemeler yapılmıştır.

 

Ayrıca, yeni sınav sistemimizle ilgili kamuoyundan ve paydaşlardan gelen görüş ve değerlendirmelerin önemli bir kısmının da bu sınav sisteminin ilk defa uygulanacak olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Bu sistemin, 2017 yılı sınav verileri ile simülasyonu yapıldığında, YÖK'ün girdi esaslı nitelik geliştirme ve iyileştirme yaklaşımından taviz vermeksizin, ilgili yıldaki boş kontenjan sayısının dörtte üç oranına kadar azaldığı görülmüştür. Bu durum, yeni sınav sisteminin yukarıda belirtmiş olduğumuz amaçların yanı sıra aynı zamanda öğrenci odaklı bir yaklaşıma da sahip olduğunu göstermektedir.

 

Bu kapsamda yukarıda belirtilen değişikliklere ilişkin düzenlemelerin de dahil edildiği "Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları" oluşturulmuştur.

 

2018 yılında ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın, yükseköğretime erişimde daha bilinçli bir tercih ve yerleştirme, daha rasyonel bir kontenjan planlanması yapma sürecine katkı vermesi hedeflenmektedir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 


Showing 21 - 30 of 438 results.
Items per Page 10
of 44