UNESCO-Kalinga Bilimin Yaygınlaştırılması Ödülü 2013

Dışişleri Bakanlığı'nca iletilen yazıda; "UNESCO-Kalinga Bilimin Yaygınlaştırılması Ödülü 2013 " ödülüne, bilimin geniş halk kitlelerine duyurulması konusunda çalışmalarda bulunan yazar, editör, bilimin, radyo/televizyon programı yönetmeni veya film yapımcılarını aday gösterme çağrısında bulunmaktadır.

Adayların özgeçmişleri ile bilimin yaygınlaştırılması konusunda yapmış oldukları çalışmaların listelerini içeren bilgileri, jüri üyelerine sunulmak üzere, beş kopya halinde 15 haziran 2013 tarihine kadar yazıda belirtilen adrese doğrudan iletilmesi gerekmektedir.

Dışişleri Bakanlığı'nın söz konusu yazısı için burayı tıklayınız.


Yunanistan'da öğrencilere yönelik yaz programları

Atina Büyükelçiliğimizden alınan bilgiler ışığında, Yunanistan Atlantik ve Avrupa İşbirliği Derneği'nin (GAAEC) yeni bir eğitim platformu tesis ettikleri, bu çerçevede önümüzdeki yaz aylarında Girit'in Hanya kentinde gençlere yönelik olarak üniversite öğrencileri için 19 Temmuz-8 Ağustos 2013 tarihlerinde Siyasal İktisat, Çatışma Çözümlemesi, Enerji Jeopolitiği, Siyasal Felsefe ve Liderlik gibi konuları içeren eğitim programı düzenleyecekleri bildirilmektedir.

Eğitim programıyla ilgili detaylı bilgiye http://www.ticls.org adresinden ulaşılabilmektedir.


AB Akademik Araştırmalar Serisi kapsamında AB ile ilgili konularda hazırlanan 2 adet başarılı doktora tezinin basımı

AB Bakanlığı'nın Avrupa Birliği alanında ülkemizdeki bilgi birikiminin artırılması ve bu alanın en güncel şekliyle takip edilebilmesi amacıyla yürüttüğü "AB Akademik Araştırmalar Serisi" kapsamında her yıl üniversitelerimizde AB ile ilgili konularda hazırlanan 2 adet başarılı doktora tezinin basımı gerçekleştirilmektedir.

2014 yılında basılacak doktora tezleri için "YÖK'e bağlı veya YÖK tarafından denkliği tanınan yurt dışı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler tarafından AB ile ilgili konularda yazılmış ve 2012 yılı içerisinde tamlanmış veya 2013 yılı içerisinde tamamlanacak olma" koşulu aranmaktadır. Tezlerinin AB Akademik Araştırmalar Serisi kapsamında değerlendirilmeye alınmasını ve uygun bulunması halinde basılmasını isteyen doktora öğrencilerinin en geç 1 Ekim 2013 tarihine kadar AB Bakanlığı Araştırma ve Dokümantasyon Başkanlığına (ardb@ab.gov.tr e-posta adresi üzerinden) başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi ve tezlerin basım ve dağıtım sürecine ilişkin şartnameye buradan ulaşılabilir.

  

 

          


UNCTAD 2013 Kamu Sempozyumu

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) 24-25  haziran 2013 tarihlerinde "Tutarlı bir 2015 - Sonrası Gündem için Yeni Demokratik Yaklaşımlar " başlığıyla Cenevre'de bir Kamu Sempozyumu düzenlenecektir.

Üye ülke temsilcilerine, parlamento üyelerine, sivil topluma, özel sektör, akademik camia ve basın temsilciliklerine açık olarak düzenlenecek olan sempozyumda aşağıdaki iki konunun ele alınması öngörülmektedir.

2015 yolunda makroekonomik ve mali yönetişim

Kapsayıcı ve sürdürebilir kalkımaya yönelik ticaret ve yatırım kuralları.

Söz konusu sempozyuma ilişkin duyuru için tıklayınız.

 


2013 Seviye Tespit Sınavı 1. Aşama Sonuçları

2013 STS 2. aşama sınav sonuçlarını https://yoksis.yok.gov.tr/DenklikSinavSonuclari/ adresinden öğrenebilirsiniz.


2013 STS Mühendislik 2. Aşama Sınav Yeri

Adres: İ.T.Ü. Merkezi Derslik Binası Ayazağa Yerleşkesi, Maslak, Sarıyer, İstanbul.

 

Ayrıntılı yer bilgisi bina girişinde duyurulacaktır.


"Turkish Study Fair 2013"/Pakistan Fuar


16-18 Haziran 2013 tarihleri arasında Pakistan'da bulunan Karaçi'de "Turkish Study Fair 2013" adında bir eğitim fuarı düzenlenecektir. Sözkonusu Fuar, Türk üniversitelerinin Türkiye'de okumayı planlayan öğrencilere kendilerini tanıtmalarına imkan sağlayacak ve uluslararasılaşma adına önemli ilişkiler kurmalarını sağlayacaktır.  

Bildiğiniz üzere, Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üniversitelerimizin buna benzer fuarlara katılımını finansal olarak desteklediğinden sözkonusu iki kurumla irtibata geçilmesinde yarar görülmektedir.  

"Turkish Study Fair 2013" eğitim fuarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi http://www.gefcbritain.co.uk/turkeystudyfair2013 internet adresinde bulmak mümkündür.


Morogoro Müslüman Üniversitesi'nin İşbirliği Talebi

Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Darüsselam'a (Tanzanya) yaklaşık 150 km uzaklıktaki Morogoro şehrinde bulunan "Muslim University of Morogoro"nun Rektör Yardımcısı Prof. Hamza Mustafa Njozi'nin Tanzanya Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanı Prof. Jumanne Maghembe ve beraberindeki heyetle 29 Kasım - 6 Aralık 2009 tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret ettiği bildirilmektedir. Heyetin Türkiye'deki temasları sonucunda, adı geçen üniversite ile Türk üniversiteleri arasında akademik personelin yetiştirilmesi, öğretim görevlilerinin değişimi, üniversitelerde eğitim ve araştırma imkanlarının arttırılmasına ilişkin işbirliği yapılması hususunda mutabakata varıldığı belirtilmektedir.

Bahsekonu üniversitenin ihtiyaç duyduğu işbirliği alanları konusunda hazırlamış olduğu belge ekte sunulmakta olup, sözkonusu üniversite ile akademik işbirliğine gitmek isteyen üniversitelerimizin doğrudan ilgili üniversiteyle irtibata geçmesi gerekmektedir.


Goias Federal Üniversitesi'nin İşbirliği Talebi

Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Brezilya Büyükelçiliğimiz yetkililerinin Goias Federal Üniversitesi Rektörü Prof. Edward Madureira Brasil, Rektör Yardımcısı Eriberto Marin ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Ofir Aguair ile bir görüşme gerçekleştirdikleri belirtilmektedir.

Sözkonusu görüşmede, Büyükelçiliğimiz yetkilileri iki ülke ilişkilerinin olumlu seyri hakkında adı geçen kişileri bilgilendirerek, akademik işbirliği, staj ve öğrenci değişimi konularının ilişkilerimizin her alanda derinleşmesi ve gelişmesi için önemli bir fırsat sunduğunu ifade etmişlerdir. Bunun üzerine, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Aguair'in Goias Federal Üniversitesi'nin ülkemiz üniversiteleriyle akademik değişim ve işbirliği konularında ikili anlaşmalar yapabileceğini ve bu işbirliğinin lisans seviyesinden ziyade lisansüstü öğrencilere yönelik programları kapsayabileceğini belirtmiştir.

Bahsekonu üniversite ile akademik işbirliğine gitmek isteyen üniversitelerimizin doğrudan ilgili üniversiteyle irtibata geçmesi gerekmektedir.


2014 UNESCO-L'OREAL Uluslararası Yaşam Bilimleri Genç Bilim Kadınları Burs Programı

2014 UNESCO-L'OREAL Uluslararası Yaşam Bilimleri Genç Bilim Kadınları Burs Programı hakkındaki duyuru ektedir.


Showing 1,261 - 1,270 of 1,348 results.
Items per Page 10
of 135