Önemli Duyuru

Kurulumuz bilişim alt yapısında yapılan güncellemeler nedeniyle 18.12.2013 ile 25.12.2013 tarihleri arasında web sayfamızda ve diğer uygulamalarda kısa süreli kesintiler olabilecektir.


ÖYP Araştırma Görevlisi Kadro İlanları

"Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul Ve Esaslar" uyarınca, Yükseköğretim Kurumlarımızın araştırma görevlisi kadrolarına atama yapılacaktır.


16/12/2013 tarihinde ilan edilen ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemleri 18/12/2013 (Saat:17:30) - 25/12/2013 (Saat:17:30) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.


Şu an PDF formatında ilan edilen kadroların ilan numaralarına tercih işlemleri başladığında ulaşılabilecektir.Açıklamalara ulaşmak için tıklayınız.


Genel Şartlara ulaşmak için tıklayınız.


Yeni ÖYP Usul ve Esaslara ulaşmak için tıklayınız.

 

 


Viyana Üniversitesi 12 Temmuz - 9 Ağustos 2014 Tarihleri Arasında "Avrupa Çalışmaları" Üzerine Dört Haftalık Uluslararası Yaz Okulu Programı

Viyana Üniversitesi 12 Temmuz - 9 Ağustos 2014 tarihleri arasında "Avrupa Çalışmaları" üzerine dört haftalık Uluslararası Yaz Okulu Programı düzenleyecektir. Hukuk, siyaset, tarih, kültürel çalışmalar ve Almanca derslerinden oluşacak bu programa katılmak isteyen öğrenci ve öğretim görevlileri detaylı bilgiye http://shs.univie.ac.at adresinden ulaşabilirler.    

Bahsi geçen yaz okulu programının tanıtım dokümanı ve başvuru formu İngilizce olarak ekte sunulmaktadır.


Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanlığı Bursu

Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanlığı 2014 yaz dönemi veya 2014/2015 eğitim yılında öğrencilere, üniversite mezunlarına ve bilim insanlarına Avusturya bursu verecektir.

Söz konusu burslara ilişkin detaylı bilgiye Avusturya Burs ve Araştırma Teşviki Veri Tabanı web sayfası olan www.grants.at adresinden ulaşılabilmekte; başvurular ise www.scholarships.at adresinden yapılmaktadır.

Bahsi geçen burs programının tanıtım dokümanı Türkçe ve Almanca olarak ekte sunulmaktadır.

 


TÜBİTAK - Japon JSPS Kuruluşu'ndan Ortak Proje ve Seminer Desteği


Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığından alınan yazıdan edinilen bilgilere göre, Başkanlıkları ile Japonya Bilimsel Gelişim Topluluğu (JSPS) arasında 25 Eylül 2013'te Ankara'da yapılan görüşmede, Japon kurumunun yeni başlattığı "Open Partnership for Joint Projects/Seminars" adlı ortak çağrı programının taraflarınca duyurulması kararlaştırıldığı belirtilmektedir.

Programa ilişkin duyuruya aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 http://www.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/uluslararasi/uluslararsi-firsatlar/firsat/icerik-japon-jsps-kurulusundan-ortak-proje-ve-seminer-destegi

Sözkonusu program sayesinde yabancı araştırmacılar, nereden fon sağladıklarına bakılmadan JSPS araştırmacıları ile ortak proje ve seminerde görev alabilmektedirler. Program tüm akademik alanları (Beşeri ve Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp) kapsamaktadır.

Başvurular online olarak 09 Aralık 2013-07 Şubat 2014 arası tarihlerde JSPS'in web sitesine yapılması gerekmektedir.

 


Tsinghua Üniversitesinin Kamu Yönetimi ve Uluslararası Kalkınma Yüksek Lisans Programı

Tsinghua Üniversitesinin Kamu Siyaseti ve İdaresi Okulu tarafından yürütülen Uluslararası Kalkınma alanında Kamu İdaresi Yüksek Lisans Programı'nın başvurularının 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren başlayacağı ve söz konusu iki yıllık master programından geçtiğimiz 7 yıl zarfında 46 ülkeden toplam 171 öğrencinin mezun olduğu Dışişleri Bakanlığından alınan yazıda bildirilmektedir.

Anılan program için, Çin Hükümeti Bursları kapsamına tam, Pekin Yerel Hükümeti Bursları kapsamında ise kısmi burs sağlanacaktır.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiler ve ilgililerin iletişim bilgileri ekte yer almaktadır.


Tayland Bursları

Tayland Büyükelçiliğinde görevli Chawanis CHAWANAWONG tarafından Kurulumuza bir ziyaret gerçekleştirilmiş olup, Tayland'ta bulunan üniversitelerin sağladığı burslar hakkında bilgi verilmiştir.
Söz konusu burslarla ilgili ayrıntılı bilgilerin ve üniversitelerdeki ilgili kişilerin iletişim bilgilerinin yer aldığı belgeler ekte yer almaktadır.


Pedagojik Formasyona İlişkin Duyuru

04.12.2013 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında:
Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 05.11.2013 tarihli toplantısında uygun görülen Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ın 5. maddesinin Programa Kayıt İçin Gerekli Belgeler'e ilişkin 12/f bendindeki "üniversiteden disiplin cezası almadığına dair belge" ibaresinin adayların mağduriyetine sebep olduğu yönünde Kurulumuza intikal eden başvurular incelenmiş olup  anılan bendin kaldırılması hususunun Yükseköğretim Genel Kurulu'na arzına ve adayların Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında görüşülecek süre zarfında anılan madde nedeniyle mağduriyetlerinin önlenmesi için disiplin cezası alıp almadıklarına bakılmaksızın başvurularının kabul edilmesine ve geçici kaydının yapılmasına karar verilmiştir.


Pedagojik Formasyon Başvuruları Başladı

Daha önce duyurulduğu üzere bu öğretim yılında bazı üniversitelerde açılacak Pedagojik Formasyon Sertifika Eğitimi Programlarına öğrencilerin yerleştirilmesi merkezi olarak ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir. Konuyla ilgili kılavuz, başvuru süreci ve bilgiler ÖSYM'nin web sayfasında yer almaktadır. Adaylar başvurularını online olarak ilgili web sitesi üzerinden yapacaktır. Bütün adaylara önemle duyurulur.

 

İlgili web sitesine ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

 

http://www.osym.gov.tr/belge/1-20469/2013-pedagojik-formasyon-egitimi-sertifika-programi-ada-.html


2014 Yılı Yatırım Programı Hazırlık Çalışmaları

Bilindiği üzere 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ve 2014 Yılı Yatırım Programı hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Bu itibarla, üniversitelerin Yatırım Programı'nda yer alan çok yıllı projelerinin harcama bilgilerinin ekte yer alan tabloya işlenip elektronik ortamda pelin.tekneci@kalkinma.gov.tr , emre.ilyas@kalkinma.gov.tr , seyit.yalcin@kalkinma.gov.tr ve ahumeryem.yavuz@kalkinma.gov.tr e-posta adreslerine iletilmesi gerekmektedir.


Showing 1,181 - 1,190 of 1,367 results.
Items per Page 10
of 137