2015 Seviye Tespit Sınavı 1. Aşama Sonuçları

2015 STS 1. aşama sınav sonuçlarını https://yoksis.yok.gov.tr/DenklikSinavSonuclari/ adresinden öğrenebilirsiniz.


Bütün Devlet Üniversitesi Öğrencileri Kayıtlarını e-Devlet Kapısı’ndan Yapabilecek (28.07.2015)

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler her geçen gün artıyor. YÖK ve Türksat arasında yapılan işbirliği çerçevesinde bu yıl tüm devlet üniversiteleri kayıtlarının e-Devlet Kapısı üzerinden yapılmasına ilişkin çalışmaların tamamlanmasıyla 106 devlet üniversitesine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 213'ü, e-Devlet Kapısı mobil ve web uygulamaları üzerinden üniversite kayıtlarını yapabilecek.

 

Kayıtlar 28 Temmuz 2015 tarihinde başlayacak ve 5 Ağustos 2015 tarihinde sona erecek. 2015-2016 öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerini kapsayacak olan e-Kayıt sistemine, özel yetenek programları ile Yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu vb. belge gerektirenler hariç ) bazı programlar dâhil edilmedi.

 

e-Kayıt hizmetinden faydalanmak için PTT'ler aracılığı ile dağıtımı yapılan e-Devlet Kapısı şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine ya da e-Devlet mobil uygulamasına giriş yapmak ve e-hizmetler sekmesindeki YÖK "Üniversite e-Kayıt" hizmetini tıklamak yeterli olacak. Öğrenciler, kayıtlarını başarıyla tamamladıklarını gösteren belgeyi barkodlu olarak alabilecek.

 

Öğrenci adaylarının kayıt yaptırmak için yerleştikleri üniversiteye fiilen gitmesinin gerek kalmadığı e-Kayıt uygulaması öğrenci adaylarına ve ailelerine hem zaman hem de maddi tasarruf sağlama anlamında katkı sağlayacak.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ve Türksat arasında yapılacak diğer işbirlikleri ile Türk Yükseköğretim sistemi önümüzdeki süreçte başka çağdaş uygulamalarla da tanışacak.

 


İKB Bilim ve Teknoloji Ödülü (24.07.2015)

Ülkemizin üyesi bulunduğu İslam Kalkınma Bankası (İKB) tarafından, her yıl İKB üyesi ülkelerdeki bilimsel araştırmaları ve akademik kuruluşları desteklemek amacıyla "Bilim ve Teknoloji" ödülleri verilmektedir. Bu kapsamda 2016 yılında söz konusu ödüllere ülkemizden ilgili kuruluşlar başvurabileceklerdir.

 

Ödül ile ilgili detaylı bilgilere İKB'nin http://www.isdb.org internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

 

Ödüller 3 ayrı kategoride İKB üyesi ülke kuruluşlarına verilecek olup, her bir ödülü kazanan kuruluşa 100.000 ABD Doları nakit para, hatıra plaketi ve başarı sertifikası takdim edilecektir.

 

Son başvuru tarihi 30 Kasım 2015 olan söz konusu ödüle aday olabileceklerin başvurularını doğrudan İslam Kalkınma Bankası (İKB)'na göndermeleri gerekmektedir.

 


Sağlık Önlisans Alanlarından Mezun Olanlara Lisans Tamamlama ile İlgili Duyuru (23.07.2015)

19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.

 

Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır.

 

Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.

 

Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.

 

Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.

 

Detaylı bilgi için: 444 8 965

 

Lisans Tamamlama Programlarına Başvuru Yapabilecek Ön Lisans Programları

 

Acil Yardım

 

Acil Yardım Teknikerliği

 

Acil Yardım Teknikleri

 

Adli Tıp

 

Adli Tıp Teknikerliği

 

Ağız Diş Sağlığı

 

Ağız ve Diş Sağlığı

 

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği

 

Ambulans ve Acil Bakım

 

Ameliyathane Hizmetleri

 

Ameliyathane Teknikerliği

 

Anestezi

 

Anestezi Teknikerliği

 

Cerrahi Teknikerliği

 

Çevre

 

Çevre Sağlığı

 

Diş Protez

 

Diş Protez Teknikerliği

 

Diş Protez Teknolojisi

 

Diş Teknik Sekreterliği

 

Diyaliz

 

Ebelik

 

Eczane Hizmetleri

 

Eczane Teknikerliği

 

Elektronörofizyoloji

 

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

 

Evde Hasta Bakımı

 

Fizik Tedavi

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

 

Fizyoterapi

 

Hastane Yönetimi ve Organizasyon

 

Hemşirelik

 

Hidroterapi

 

İlk ve Acil Yardım

 

İş ve Uğraşı Terapisi

 

Laborant ve Veteriner Sağlık

 

Nükleer Tıp Teknikleri

 

Odyometri

 

Optisyenlik

 

Ortopedik Protez ve Ortez

 

Otopsi Yardımcılığı

 

Paramedik

 

Patoloji Laboratuvar

 

Patoloji Laboratuvar Teknikleri

 

Perfüzyon

 

Perfüzyon Teknikleri

 

Podoloji

 

Protez ve Ortez

 

Radyoloji

 

Radyoterapi

 

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 

Sağlık Yönetimi

 

Sağlık Memurluğu

 

Sağlık Teknikerliği

 

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

 

Tıbbi Laboratuvar

 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

 

Veteriner Sağlık Teknikerliği

 

Yaşlı Bakımı

 

Yaşlı Bakım Hizmetleri

 

Yaşlı Hizmetleri Bakımı

 

 

 


Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Kapsamında Başkanlığımızca Yapılan Alan Sınavı Sonuçları Açıklanmıştır (22.07.2015)

Sonuçları öğrenmek için tıklayınız.

https://yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG/ )

 

Tercih ve Yerleştirme işlemleri daha sonra duyurulacaktır.

 


Üniversitelerde UNESCO Kürsüleri ve UNITWIN Ağları Kurulmasına İlişkin Bilgi Notu (20.07.2015)

Türk üniversitelerinde UNESCO kürsüsü ve UNITWIN ağlarının kurulmasına ilişkin olarak Daimi Temsilciliğimizce hazırlanan özet bilgi notu ile UNESCO'nun konuya ilişkin hazırladığı rehber ilgi duyan üniversitelerin istifadelerine sunulmaktadır.

 

Söz konusu bilgi notu ekte yer almakta olup, rehbere http://unesdoc.unesco.org/images/0014/001439/143918e.pdf internet adresinden ulaşılabilmektedir.


COMEST Aday Gösterimi (20.07.2015)

"Bilimsel Bilgi Etiği ve Teknoloji Dünya Komisyonu" (World Commission on the Ethics of Scientific Knowledge and Technology-COMEST) mevzuatı uyarınca, COMEST'te yer alan uzmanların yarısının görev süresi Aralık 2015 tarihinde sona erecektir. UNESCO'nun ilgili birimi tarafından, üye ülkelere aday göstermeleri çağrısında bulunulmaktadır.

 

UNESCO Genel Direktörü tarafından atanacak yeni üyelerin görev süreleri 2016 yılında başlayıp 2019 yılı sonuna kadar devam edecek olup, seçimde bilim, hukuk, felsefe, kültür gibi değişik alanlarda uzmanlaşmış adayların coğrafi dağılım ve cinsiyet eşitliği prensipleri çerçevesinde karar verilecektir.

 

1998 yılında kurulan COMEST 18 uzmanın yer aldığı bir danışma organıdır. COMEST, bilimsel etik, bilimin sürdürülebilir kalkınmaya olan katkıları, "Bilimsel Araştırmacıların Durumuna İlişkin 1974 Tarihli Tavsiye Kuralları"nın gözden geçirilmesi ve çevresel etik konularında danışmanlık hizmeti vermekte, ayrıca iklim değişikliğiyle ilgili etik kurallar geliştirilmesi hususundaki değerlendirmelerini de UNESCO'ya sunmaktadır.

 

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yazı ekte yer almakta olup, COMEST'te yer almak üzere aday gösterilecek uzmanların özgeçmişleriyle birlikte başvurularını 14 Aralık 2015 tarihine kadar ekte gönderilen yazıda yer alan adrese yapmaları gerekmektedir.

 


NATO SCI Paneli Faaliyetleri (20.07.2015)

NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu (Science and Technology Organization-STO) bünyesinde yer alan panellerden Sistemler ve Konseptler ve Entegrasyon (Systems, Concepts and Integration- SCI) Panelinin 35'inci Panel Çalışma toplantısı 11-15 Haziran 2015 tarihlerinde Ottawa/KANADA'da icra edilmiştir.

 

Anılan toplantının sonuç raporu, sonuç raporunun Lahikası olan sunumlar ile 2015 yılından itibaren başlatılacak yeni çalışma konularına ait Teknik Faaliyet Öneri (Technical Activity Proposal- TAP) formlarının listesi ve gerekli bilgiler EK:A'da yer almaktadır.

 

Anılan konulara ilişkin çalışmalara iştirak edilebilmesi için EK:B ve EK:C'de yer alan formların doldurularak MSB ARGE ve Teknj.D.Bşk.lığına iletilmesi gerekmektedir.

 

NATO STO Uzmanlar Toplantısı (RSM) ve Eğitim Serisi (RLS) faaliyetlerine katılım sağlayacak kişilerin http://www.cso.nato.int/ adresindeki "Enrol For" ve "Call for Papers" bölümlerinde yer alan duyuruların takip etmeleri ve duyuruların yayımlanmasını müteakip, elektronik ortamda kayıt yaptırmalarına ihtiyaç bulunmaktadır.

 

Çalışma Grubu (ÇG) ve/veya gizlilik derecesi ihtiva eden diğer faaliyetlere katılım planlanması durumunda; NATO güvenlik Kleransı zorunlu olduğundan, Kleransı bulunmayan kişiler için Dışişleri Bakanlığı NATO Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı Merkez Kurulu Başkanlığına (Tel.Nu.:0 312 2921683 veya 2921684) müracaat edilerek faaliyet süresince "NATO GİZLİ (NATO SECRET)" gizlilik derecesini haiz Klerans alınması (klerans alınması yaklaşık 5 ay sürmektedir), gerekmektedir.

 

NATO STO faaliyetleri için görevlendirilen personelin faaliyetlere katılımında sürekliliğe özen gösterilmesi ve iştirak edilen faaliyetler sonucunda hazırlanacak sonuç raporları en geç bir ay içerisinde MSB ARGE ve Teknj.D.Bşk.lığına gönderilmesi gerekmektedir.

 

Anılan faaliyetlere katılım için Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) herhangi bir maddi destek sağlanamayacağından, katılım masrafları ilgili personelin mensubu bulunduğu kurum/kuruluş ve/veya bizzat kendisi tarafından karşılanacaktır.

 


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bilim ve Teknoloji Dairesi Genel Direktörlüğü Pozisyonu İçin Münhal Kadro Duyurusu (14.07.2015)

Resmi kurumları tarafından gösterilecek adayların başvurularını Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yapmaları ve resmi kurum mensubu olmayan adayların ise, yine ilgili Bakanlıktan uygun görüş yazısı (no objection certificate) temin etmeleri ve adayların diğer şartların yanında 50 yaşını geçmemiş, en az 18 yıl tecrübeli, Tıp veya Mühendislik alanlarında veya Bilim ve Teknoloji Dairesi çalışmalarına uygun bir bölümden lisans mezunu olmaları gerekmektedir.

 

Son başvuru tarihi 15 Ağustos 2015 olup, başvurular ile ilgili bilgiler ekte yer almaktadır.


2015 - ÖSYS Tercih Süresi Uzatıldı (09.07.2015)

Kurulumuz Başkanlığına, veli ve öğrencilerimizden gelen yoğun talep nedeniyle 2015 - ÖSYS Tercih işlemlerinin 16.07.2015 (Perşembe) saat 24:00'a kadar uzatılması kararı alınmıştır.

 

 


Showing 1 - 10 of 601 results.
Items per Page 10
of 61