Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Alan Sınavı Başvuruları (28.08.2015)

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Felsefe ve Psikoloji alanlarında yapılacak olan Alan Sınavı için başvurular başlamıştır.

 

Başvuru yapmak için tıklayınız. https://yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG/

 

Başvurular e-devlet şifresi kullanılarak alınacak ve 01/09/2015 saat 18:00'da son bulacaktır.

 

Alan sınavına ilişkin duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

 

Genel şartlara ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 


ÖYP Lisansüstü Eğitim Tercihleri (27.08.2015)

"Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller" kapsamında, 2547 sayılı Kanun'un 33/a maddesi atanan araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için tercih işlemleri başlamıştır.

 

İlgili araştırma görevlileri tercihlerini 02.09.2015 (saat 18:00) tarihine kadar yapabileceklerdir.

 

Tercih yapmak için tıklayınız.

 

2015 Güz döneminde özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dallarının kontenjanları ektedir.

 

 


Sağlık Önlisans Alanlarından Mezun Olanların Lisans Tamamlama Tercih İşlemleri (20.08.2015)

2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurmuş adayların tercih işlemleri 25-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında e-Devlet şifresiyle https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır.

 

 

 

 

 


Yurtdışındaki Yükseköğretim Kurumlarında Hukuk Alanında Eğitim Almak İsteyen Öğrencilerin Dikkatine (21.08.2015)

Yükseköğretim Genel Kurulunun 12/02/2015 tarihli toplantısında ‘hukuk alanında yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle eğitime başlayacakları yıl ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS'ye girerek ilk 150 bin içinde yer almaları' gerektiğine karar verilmiştir.

 

Ülkemizdeki yatay geçiş işlemleri "Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik" kapsamında yapılmaktadır. Dikey geçiş ve lisans tamamlama işlemleri ise "Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı" ile ya da "Teknik Öğretmenler için Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği" ve "Sağlık Önlisans Alanlarından Mezun Olanlara Lisans Tamamlama" gibi mevzuatta tanımlanmış şekillerde yürütülmektedir.

 

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği "yatay geçiş, dikey geçiş ve lisans tamamlama" kavramlarını içermemektedir. Yönetmelik kapsamında sadece, mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan ders transferi yapılması söz konusudur. Bu husus, ilgililerin yurtdışında eğitime başladıkları yıla ait LYS'ye girerek ilk 150 bin içinde puan almaları zorunluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Dolayısıyla Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olup yurtdışındaki hukuk fakültelerine LYS'de ilk 150 bin içindeki puanı almadan kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyetleri akabinde denklik işlemlerinin yapılmayacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 


2015-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Süresi Uzatıldı (21.08.2015)

2015-ÖSYS Ek Yerleştirme tercih işlemleri 23 Ağustos 2015 Pazar günü saat 23.59'a kadar uzatılmıştır.

 

 

 

 


Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) (21.08.2015)

"Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller" kapsamında, 2547 sayılı Kanun'un 33/a maddesi atanan araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için, tercih işlemleri, 27.08.2015-02.09.2015 (saat 18:00) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

 

Konu ile ilgili Yürütme Kurul Kararına ulaşmak için tıklayınız…


EAIE Fuarı ve Knowledge Pathway (19.08.2015)

Avrupa ve tüm dünyadan uluslararası eğitimciler, üniversiteler ile eğitimle ilgili kurumların bir araya geldiği ve bu yıl 27.si düzenlenecek olan EAIE (European Association for International Education) Fuarı, 15-18 Eylül 2015 tarihleri arasında İskoçya'nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilecektir. Son başvuru tarihi 26 Ağustos 2015'tir.

 

EAIE'ye ilişkin ayrıntılı bilgilere ve başvuru sayfasına http://www.eaie.org/home/conference/glasgow.html web adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Vize işlemleri için, Birleşik Krallık UKVI (UK Visas and Immigrations Home Office) tarafından yürütülen ve akademik/iş amaçlı seyahat edecek öğretim üyelerimizin hızlı ve kolay vize almalarına imkan tanıyan "Knowledge Pathway" programından yararlanılabilir. Söz konusu program, Birleşik Krallığa iş amaçlı olarak seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunacak rektör, rektör yardımcısı, profesör, doçent ve yardımcı doçentlere yönelik olarak 2013 yılından bu yana uygulanmaktadır.

 

Knowledge Pathway programından faydalanabilmek için öncelikle üniversitelerin program için kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bu amaçla, üniversite yönetimi tarafından, Knowledge Pathway programına yönelik başvurularda onay mercii olarak görev almaları üzere dört akademisyen seçilmelidir. Üniversiteden, bu kişilerin imza örneklerinin ve iletişim bilgilerinin üniversite kayıt formuna eklemesi ve söz konusu kayıt formunu İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğuna göndererek üniversite kaydı yapılması beklenmektedir.

 

Söz konusu programdan faydalanabilmek için vize başvurusunda bulunacak anılan meslek gruplarından kişilerin, üniversitelerinden aldıkları ve üniversite kayıt formunda belirlenen dört akademisyenin imzasını taşıyan, ziyaretlerinin süre ve amacını bildiren bir mektupla iş ziyareti vizesi başvurularını yapmaları talep edilmektedir. Vize alım süreci yaklaşık 15 iş günüdür. Program sadece akademik personele yönelik olup öğrencileri ve akademik personelin yakınlarını kapsamamaktadır.

 

"Knowledge Pathway" programına ilişkin bilgi notu ile üniversite kayıt formu ve vize başvurusu sırasında hazır bulundurulması gereken mektubun bir örneği için tıklayınız.

 


UNCCD COP12 Akreditasyon (19.08.2015)

12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında ülkemiz ev sahipliğinde "Ankara Ato Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı"nda Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12.Taraflar Konferansı (COP12) gerçekleştirilecektir.

 

Konferansa iştirak etmek için önceden isim ve iletişim bilgilerinin Birleşmiş Milletlere bildirilmesi ve gerek şahıs, gerekse tüzel kişilik olarak akredite olunması ve Konferansa katılacak kişilerin COP12 web sayfasından www.unccdcop12.gov.tr ulaşılabilecek "Akreditasyon Formunu" doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Birleşmiş Milletler ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı (Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü) tarafından onaylanması şartıyla katılımda herhangi bir sınırlama bulunmamakta olup, formun usulüne uygun şekilde doldurularak 31 Ağustos 2015 Pazartesi mesai bitimine kadar göndermeleri gerekmektedir.

 

COP12'ye katılım sağlayacak temsilcilerin isimlerinin, ayrıca kayıt işlemleri hakkında üniversitenizle irtibata geçme ihtiyacı hasıl olduğunda ulaşılabilecek bir temsilcinin belirlenip iletişim bilgilerinin 21 Ağustos 2015 Cuma mesai bitimine kadar resmi yazıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığına ve elektronik postayla atanis@ormansu.gov.tr adresine gönderilmesi, ayrıca kayıt işlemleriyle ilgili sorular için 0 312 207 56 30 numaralı telefonda Orman ve Su İşleri Bakanlığından Şube Müdürü Ali Tanış ile irtibata geçilebilmektedir.

 


2015 DGS’de Kayıt Yaptıramayanlara YÖK’ten Şartlı Kayıt Kolaylığı (17.08.2015)

2015 Dikey Geçiş Sınavı ile yükseköğretim programlarına yerleştirilen, ancak öğretim kurumlarından tek ders, bütünleme, staj vb. nedenlerle mezuniyet işlemlerini tamamlayamadıkları için kazandıkları programa kayıt yaptıramayacak öğrencilerin, kayıt haklarının saklı kalması konusundaki dilekçeler Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 12/08/2015 tarihli toplantısında incelenmiş ve 14/05/2015 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında Yürütme Kuruluna verilen yetkiye dayanarak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanındığı da dikkate alınarak, 2015 Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2015-2016 eğitim -öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2015 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.

 


7. Sanat Galerisi-Kazan (17.08.2015)

Tataristan Kültür Bakanlığı, Kazan Belediyesi ve Tataristan Ressamlar Birliği'nin desteğiyle 22-26 Ekim 2015 tarihleri arasında Kazan Fuar Merkezi'nde "7. Sanat Galerisi – Kazan" (Art Gallery – Kazan) isimli bir resim fuarı düzenlenecek olup ülkemizden de ressamlar davet edilmektedir.

 

Söz konusu galeride resimlerin sergilenmesi ücrete tabi olup bir metrekarelik alan 3300 Ruble'ye (55 ABD Doları) kiralanabilmektedir. Ayrıca ressamlara ait tablolar isteğe bağlı olarak satışa sunulabilmektedir.

 


Showing 1 - 10 of 631 results.
Items per Page 10
of 64