İKB “10th Edition of the IDB Prize for Women’s Contribution to Development” ödülü (Kadınların Kalkınmaya Katkısı İKB ödülü – 10.Baskı)

İslam Kalkınma Bankası Grubu Türkiye Ofisi "10th Edition of the IDB Prize for Women's Contribution to Development"(Kadınların Kalkınmaya Katkısı İKB ödülü – 10.Baskı) ödülü ile ilgili bilgiye ve başvuru formuna www.isdb.org web sitesi adresinden ulaşılabileceğini ve söz konusu ödül için son başvuru tarihinin 30 Kasım 2014 olduğunu bildirmiştir.

 


1.Uluslararası Biyoetik Konferansı

Dışişleri Bakanlığından alınan yazıdan edinilen bilgilere göre, Oman Ulusal Biyoetik Komitesi, Sultan Qaboos Üniversitesi, Oman Araştırma Konseyi ve UNESCO işbirliğiyle 10-12 Mart 2015 tarihlerinde Muskat'ta "1.Uluslararası Biyoetik Konferansı"nın gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

 

Ekte konferans hakkında bilgi verilmekte olup, Konferans'a bilimsel yazı sunulması için son tarih 20 Kasım 2014'dür.

 


COMSATS Bilgi Teknolojileri Enstitüsü 2015 Bahar Dönemi Başvuruları

Dışişleri Bakanlığından alınan yazıdan edinilen bilgilere göre, İslamabad'da bulunan COMSATS Bilgi Teknolojisi Enstitüsü'nün (CIIT) 2015 bahar dönemi için uluslararası öğrencilere yüksek lisans düzeyinde burs olanakları ve yabancı öğrenci kontenjanları sağlayacağı belirtilmektedir.

 

Ekte burs imkanları hakkında bilgi verilmekte olup, başvuru sürecine ilişkin detaylı bilgilere www.comsats.edu.pk internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Başvuruların 14 Kasım 2014 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

 


Taziye ve Geçmiş Olsun Mesajı

Afyonkarahisar'ın Çay İlçesi'nde geçirdikleri kaza sonucunda vefat eden Süleyman Demirel Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksekokulu öğrencilerine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, başta aileleri olmak üzere tüm milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

 

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya
Yükseköğretim Kurulu Başkanı

Hankuk Yabancı Diller Üniversitesi Burs Programı

Modern Diller Eğitiminde 2014 yılında Kore'de 1., dünyada ise 29. olan Hankuk Yabancı Diller Üniversitesi (HUFS) tarafından 26 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen Uluslararası Diplomatik Burs Programına ilişkin toplantıda;

 

- Programın her yıl lise mezunlarına HUFS'ta 4 yıllık lisans eğitimi, üniversite öğrencilerine ise HUFS'a transfer fırsatı vererek lisans eğitimlerini HUFS'ta tamamlama şansı tanıdığı,

 

- 2014 verilerine göre 1514 uluslararası öğrencisi bulunan HUFS'un Uluslar arası Çalışmalar Fakültesi'ne başvurmak isteyen adaylardan sadece IELTS, diğer programa başvurmak isteyen adaylardan ise Korece seviye belirleme sınavı olan TOPIK'den geçerli notu olanların tercih edildiği,

 

- Daha önce en az 2 yıl süreyle anadili İngilizce olan bir ülkede bulunmuş adayların İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak zorunda olmadığı,

 

- Başvuracak adayların dil seviyelerinin tespit edilmesi için adayların Kore'ye gelmelerinin şart olmadığı ve online mülakatın (skype) yapılabileceği,

 

- Burs kapsamında bursiyerlerin sadece öğrenim katkılarının (tuition fee) karşılandığı, konaklama ve günlük harcama giderlerine bir katkı sağlanamayacağı,

 

- Bursiyerlerin dönem içi not ve performanslarına bakılarak en az 2.5/4 almaları halinde bursun sağlanmaya devam edileceği,

 

- HUFS tarafından bursu almaya hak kazanan öğrencilere öğrenim vizesi almaları konusunda yardımcı olunacağı,

 

- Ülkemizden burs programına bu yıl 3 kişinin seçilmesinin öngörüldüğü,

 

- Burs programına başvuru için gerekli belgelerin doğrudan HUFS'a gönderilmesinin ardından adayların Büyükelçiliğimizden bir tavsiye mektubu temin etmelerinin gerekli olduğu kaydedilmiştir.

 

Söz konusu programa başvuru tarihleri 29 Eylül - 28 Kasım 2014 olup başvuru koşulları ve diğer detayları içeren bilgi notu ekte yer almaktadır.

 


Bangladeş Eğitim Çağrısı

Bangladeş Büyükelçiliğinden alınan tıp ve dişçilik alanlarına yönelik çağrı metni ekte sunulmuştur. Söz konusu eğitim çağrısı ile ilgilenen Türk öğrencilerin ekte sunulan kriterler ve şartlar çerçevesinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 


OECD Genç Profesyoneller Programı ( Young Professionals Programme-YPP)

OECD Sekreteryası, OECD Genç Profesyoneller Programı (Young Professionals Programme-YPP) kapsamında 2015 yılında, yeşil büyüme, kalkınma, yeni ekonomik sınamalar, inovasyon gibi alanlarda çalışmak üzere 19 kadronun açıldığına, OECD'nin bu kadrolarda görevlendirmek üzere, 1 Ocak 1982 tarihinde veya sonrasında doğan genç iktisatçı ve politika analistlerine ulaşmayı arzu ettiğine dikkat çekmektedir. Söz konusu kadrolar hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.oecd.org/careers/ypp internet adresinden ulaşılabileceği, ayrıca OECD İnsan Kaynakları Yönetimi Departmanı Başkanı Michele Page'nin (michele.page@oecd.org) olası soruları yanıtlamaya hazır olduğu belirtilmektedir.

 


Uluslararası Türkmen – Türk Üniversitesi Öğretim Elemanı Duyurusu

UNESCO Avicenna Biliminde Etik Ödülü

Dışişleri Bakanlığından alınan yazıda edinilen bilgilere göre, "UNESCO Avicenna Bilimde Etik Ödülü" hakkında bilgi verildiği ve ülkelere bahse konu ödüle aday göstermeleri konusunda çağrıda bulunulduğu belirtilmektedir.

 

Avicenna altın madalyası, sertifika ve 10.000 ABD Doları'nın yanı sıra İran'a düzenlenecek bir haftalık bilimsel geziden oluşan ödüle aday gösterilmesi için son tarih 2 Şubat 2015'dir.

 

Ödül ile ilgili bilgiler, aday formu ve ilgili diğer belgeler ekte yer almaktadır.

 


ELSA ve AK İşbirliğiyle düzenelenecek 3.AİHM Farazi Dava Yarışması Dava Mektubu

Dışişleri Bakanlığından alınan yazıda edinilen bilgilere göre, Avrupa Hukuk Öğrencileri Birliği (ELSA) ve Avrupa Konseyi (AK) işbirliğiyle bu yıl 3. Düzenlenecek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Farazi Dava Yarışması'na davette bulunulduğu bildirilmektedir.

 

Yazıda devamla;

 

- Avrupa İnsan Hakları siteminin işleyişine dair eğilimin, ulusal mahkemelerin rolünü güçlendirerek AİHM üzerindeki dava yükünü azaltma yönünde olduğu, bu nedenle AK üye ülkelerinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) içeriğine ve ulusal düzeydeki uygulamalarına hakim yargıçlar yetişmesine ihtiyaç bulunduğu,

 

- Avrupa'da 42 ülkede 300 üniversiteyle yerel grupları vasıtasıyla işbirliği yapan ELSA'nın öncülük ettiği yarışma programının hukuk alanında eğitimi teşvik etmeyi ve insan hakları konusundaki duyarlılığı artırmayı amaçladığı belirtilmektedir.

 

Söz konusu Yarışma ile ilgili bilgilere http://humanrightsmoot.elsa.org internet adresinden ulaşabilmekte olup, daha ayrıntılı bilgiler ekte yer almaktadır.

 


Showing 1 - 10 of 433 results.
Items per Page 10
of 44