YÖK Başkanı Yekta Saraç Romanya'ya Ziyaret Gerçekleştirecek

Konuya ilişkin basın duyurusunu görmek için tıklayınız.


ÖYP Lisansüstü Eğitim Kontenjanları (2016 Bahar Dönemi) (08.02.2016)

2016 Bahar Dönemi lisansüstü eğitim kontenjanlarına tercih işlemleri sonuçlanmıştır. Sonuçları öğrenmek için tıklayınız.

 

Üniversitelerin Lisansüstü tercih sonuçlarına ulaşabilmeleri için aşağıdaki yolu izlemeleri gerekmektedir.

 

YÖKSİS >> ÖYP İşlemleri >> Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı >> ÖYP Aday İşlemleri >> Lisansüstü Tercih Sonuçları >> Dönem

 

ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim programlarına yerleştirilmesi uygun bulunan araştırma görevlilerinin aşağıdaki belgelerle birlikte en geç 15.02.2016 tarihi mesai bitimine kadar lisansüstü eğitim yapmak için yerleştirildikleri üniversitelerin ilgili enstitülerine başvurmaları gerekmektedir.

 

1. ALES sonuç belgesi.

2. Yabancı dil sınav sonuç belgesi.

3. Lisans transkripti.

4. ÖYP araştırma görevlisi kadrosuna atandığına dair belge

 

Not: Kayıt işlemlerinde istenilebilecek diğer belgeler için lütfen ilgili enstitülerle iletişime geçiniz.

 


EXPO 2016 Antalya

23 Nisan-30 Ekim 2016 tarihleri arasında 6 ay süreyle ilk defa ülkemizde düzenlenecek olan Dünya'nın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik EXPO'su Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himaye Projeleri kapsamındadır.

 

Ayrıca, EXPO 2016 Antalya'ya ilişkin tüm özel/kamu kurum ve kuruluşlarının desteği konulu 2016/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi 28/01/2016 tarih ve 29607 sayı ile Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

 

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı'nda gençlerin ilgisini çekmek ve eğelenerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla birçok yapı yer alacaktır. Bu yapılar;

 

  • İlgili Yükseköğretim Kurumları öğrencilerinin eğitimine katkı sağlayarak; ülkelerin bahçecilik kültürlerinin sergileneceği ülke bahçeleri,
  • Atölye çalışmaları, konsept çalışmaları (yeraltı, uzay, gökyüzü, sualtı konseptleri)'nın yer aldığı etkinlik alanları,
  • Sergi alanları, dijital kütüphane, uzay merkezi simülatörü, fizik, kimya, biyoloji ve robot atölyeler, botanik tarım ve biyosferi, Mars Kolonisi Kampı'nın yer aldığı Bilim ve Teknoloji Merkezi,
  • Pek çok yerli ve yabancı sanatçı tarafından sahne performansları, konserler ve sanatsal etkinliklerin sergileneceği Amfi Tiyatro, Kongre Merkezi ve Kültür Sanat Sokağı.

 

EXPO 2016 Antalya'nın kapılarının açılmasıyla birlikte 191 gün boyunca gençler doğayı tanıyacak, tarihi anlayacak, biyoçeşitliliği keşfederek sürdürülebilirliğin yöntemlerini öğrenecektir.

 

Söz konusu organizasyonla ilgili Genelge ile tüm üniversitelerin resmi internet sitelerine eklenmesi gereken resmi logo ve banner çalışmaları ile EXPO 2016 ile ilgili Başbakanlık Genelge'si aşağıdaki eklerde yer almakta olup, daha ayrıntılı bilgilere www.expo2016.org.tr internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Yükseköğretim Kurumlarının 2016 yılında gerçekleştirecekleri etkinlik programlarına EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı ziyaretini de eklemeleri konusunda her türlü destek, yardım ve kolaylık sağlanmalıdır.

 

EK:

1-EXPO 2016 Antalya'ya ilişkin 2016/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi

 

2-EXPO 2016 Antalya Resmi Logoları ve Bannerları

 

 


Tayvan Lisans ve Lisans Üstü Eğitim Bursu (05.02.2016)

Tayvan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, kültür ve eğitim alışverişinin arttırılması amacıyla Tayvan Milli Eğitim Bakanlığı (MoE) Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Düzeyinde EĞİTİM BURSU verecektir. Bursa başvurmak isteyen adayların 31 Mart 2016 tarihine kadar başvuru evraklarını Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonuna (Adres: Resit Galip Cad. Rabat Sok. No.16 G.O.P. 06700 Ankara, Turkey) ulaştırmaları gerekmektedir. Başvurmak isteyenlerin detaylı bilgi ve başvuru şartlarını Taipei Eğitim ve Kültür Komisyonunun aşağıda yer alan dosyalarından edinmek mümkündür.

 

Burs Hakkında Detaylı Bilgiler

Tayvan Bursu Başvuru Formu


KA2 Yenilik ve İyi Uygulama Değişimi için İşbirliği Teklif Çağrısı (02.02.2016)

Avrupa Komisyonu Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı (EACEA) tarafından Erasmus+ Programı kapsamında KA2 Yenilik ve İyi Uygulama Değişimi için İşbirliği bileşeni altında "Bilgi Birlikleri - Sektör Becerileri Birlikleri 2016" konulu bir teklif çağrısı yayınlanmıştır. Söz konusu teklif çağrısının "Bilgi Birlikleri" ve "Sektör Becerileri Birlikleri" başlıklı iki bileşeni bulunmaktadır.

 

Bilgi Birlikleri, Avrupa çapında farklı kültür ve ortamlarda uygulanabilecek farklı ve esnek aktiviteleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Çağrı kapsamında diğer projelere katkı sağlamak koşuluyla öğrencilerin, araştırmacıların ve personelin hareketliliği desteklenecektir.

 

Sektör Becerileri Birlikleri çağrısı ise, belirli sektörlerdeki profesyonel becerilerin belirlenmesini, hareketliliğin desteklenmesiyle bu becerilerin Avrupa çapında tanınmasını, eğitim kurumlarıyla iş piyasası arasında bilgi paylaşımının arttırılmasını, mesleki eğitimin modernleştirilmesini amaçlamaktadır.

 

Her iki teklif çağrısı da Erasmus+ Program ülkeleri veya ortak ülkelerdeki tüm kamu ve özel kurumların başvurusuna açıktır.

 

Proje tekliflerinin 26 Şubat 2016 Brüksel saati ile 12:00'a kadar elektronik form ile Avrupa Komisyonu Eğitim, Görsel-İşitsel, Kültür, Vatandaşlık ve Gönüllülük Katılımcı Portalı'na elektronik olarak sunulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, söz konusu teklif çağrısına ilişkin ilave bilgi Avrupa Komisyonu'nun https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/key-action-2-cooperation-for-innovation-and-exchangegoodpractices/knowledge-alliances/knowledge-alliances-sector-skills-alliances-2016_en adresli internet sayfasından edinilebilmektedir.

 


ÖYP Lisansüstü Eğitim Tercihleri (02.02.2016)

"Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller" kapsamında, 2547 sayılı Kanun'un 33/a maddesi atanan araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için tercih işlemleri başlamıştır.

 

İlgili araştırma görevlileri tercihlerini 02.02.2016- 05.02.2016(saat 18:00) tarihine kadar yapabileceklerdir.

 

Tercih yapmak için tıklayınız.

 

Açıklamalar için tıklayınız.

 

2016 Bahar döneminde özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dallarının kontenjanları ektedir.

 


Honda 2016 yılı Ödülü (01.02.2016)

Honda Vakfı sanayileşmenin toplum ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacına hizmet eden çalışmalarından dolayı her yıl bir bilim insanı veya grubuna ödül vermektedir. 2016 yılı Honda ödülü, Ödül Diploması, Madalya ve 10 Milyon Yen (yaklaşık 85.000 ABD Doları) para ödülünü içermektedir. Honda Ödülü için Nisan ayında ödül komitesinin başvuruları değerlendirmesi ve Eylül ayında ödüle layık görülen adayın açıklanması ve resmi ödül töreninin Tokyo'da 17 Kasım 2016 tarihinde yapılması öngörülmektedir. İlgilenen adaylar için detaylı bilgi ekte sunulmaktadır.

 

İlgilenenlere duyurulur.


Tayvan Çin Dili Eğitimi Bursu (01.02.2016)

Tayvan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, kültür ve eğitim alışverişinin arttırılması amacıyla Tayvan Milli Eğitim Bakanlığı (MoE) TAYVAN ÇİN DİLİ EĞİTİMİ BURSU verecektir. Bursa başvurmak isteyen adayların 31 Mart 2016 tarihine kadar başvuru evraklarını Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonuna (Adres: Resit Galip Cad. Rabat Sok. No.16 G.O.P. 06700 Ankara, Turkey) ulaştırmaları gerekmektedir. Detaylı bilgi ve başvuru şartlarını ekteki dosyalardan edinmek mümkündür.

 

Başvuru Formu için tıklayınız.

 

Detaylı Bilgi ve Başvuru Şartları için tıklayınız.

 


RASAT ve Göktürk-2 Uydularının Görüntülerinin İşlenmesine Yönelik Yarışma (01.02.2016)

16-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan "Sinyal İşletme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı (SİU2016)" kapsamında gerçekleştirilecek "Uzaktan Algılama İçin Sinyal ve Görüntü İşleme Çalıştayı" bünyesinde milli uydularımız RASAT ve Göktürk-2 tarafından elde edilen görüntülerin kullanılacağı bir yarışma düzenlenecektir. "RASAT Görüntülerinden En İyi Uygulama Geliştirme" ve "Göktürk-2 Görüntülerinden Stereo Üretimi" başlığı altında 2 adet yarışma kategoride düzenlenecek yarışma ile Türk mühendislerince üretilen ve yüksek yerlilik oranına sahip RASAT ve Göktürk-2 uydularımızın akademik çevrede bilinirliğini arttırmak ve ülkemiz bilimine katkı sağlamak hedeflenmektedir.

 

Hakem Heyeti tarafından her iki kategoride en fazla üç çalışma ile Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Uydu Görüntü İşleme ve Geoportal Oluşturma Projesi kapsamında "RASAT ve Göktürk-2 Uydu Görüntüsü İşleme Özel Oturumu" düzenlenecektir. Özel Oturumda sunulmak üzere seçilen çalışmalar için, yurtiçinden katılan toplamda en fazla 6 bildiri yazarının kongre katılım masrafları (katılım-konaklama-yol) karşılanacaktır.

 

Yarışmaya katılım için SİU formatında düzenlenmiş bildirinin Çalıştay'a gönderilmesi gerekmektedir. Bildirinin Çalıştay'ın son gönderim tarihinden önce sisteme yüklenmesi ve H.Seda Deveci'nin seda.deveci@tubitak.gov.tr e-posta adresine, yarışmaya katıldığı bilgisini, bildiri numarası ile gönderilmesi gerekmektedir.

 

Ayrıntılı bilgilere http://siu2016.beun.edu.tr internet adresinden ulaşılabilmektedir.

 


İKB Yüksek Teknoloji Burs Programı (01.02.2016)

İslam Kalkınma Bankası (İKB)'nın "Yüksek Teknoloji Burs Programı" kapsamında 2016-2017 akademik döneminde burslar verilecektir.

 

Gerekli bilgi ve başvuru formlarına İKB'nin http://www.isdb.org internet sayfasından ulaşılabilmekte olup, İKB'ye son başvuru tarihi 29 Şubat 2016'dır.

 

İKB tarafından istenilen şekilde eksiksiz olarak hazırlanacak başvuru formlarının direk İslam Kalkınma Bankası'na gönderilmesi gerekmektedir.

 


Showing 1 - 10 of 767 results.
Items per Page 10
of 77