Özbekistan ile Yükseköğretim Alanında İşbirliği (18.01.2017)

Özbekistan Cumhuriyeti, eğitim programları temel alınarak, personel eğitimine yönelik olarak ilgilenen üniversitelerimiz ile işbirliği yapmak istemektedir. Özbek tarafı ayrıca, aşağıda kayıtlı alanlarla ilgilenmektedir:

 

  • Turizm, otel yönetimi, restoran işletmesi, turistik güzergahların altyapısı,
  • Gıda teknolojisi, gıda güvenliği, gıda üretimi ve pazarlaması,
  • Endüstriyel ve mimari dizayn, ürün dizaynı,
  • Makina mühendisliği teknolojisi.

 

Söz konusu işbirliği imkanlarının üniversitenizce değerlendirilerek gelişmelerden Başkanlığımızın bildirilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

 

İlgilenen üniversitelerimize duyurulur.


"Üniversitelerde Bütünleme Sınavlarının Kaldırıldığı" İddiası (13.01.2017)

Üniversitelerde bütünleme sınavlarının kaldırıldığına ilişkin bir Başkan Vekilimizin imzası taklit edilerek sosyal medyada sahte bir yazı ve haber paylaşılmaktadır.

 

Bu konuda Başkanlığımızın almış olduğu yeni bir karar bulunmamaktadır. Medyada paylaşılan evrak sahtedir.

 

Bu tür paylaşım ve haberlere itibar edilmemesini, sadece Başkanlığımız web sayfasında yapılan duyuruların dikkate alınmasını önemle rica ederiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Malezya/Konferans (12.01.2017)

Güney Asya'da araştırma konferansları tertip eden uluslararası kuruluşlardan biri olan Uluslararası Bilgi Kurumu (TIIKM) 20-21-22 Nisan 2017 tarihleri arasında Malezya Kuala Lumpur'da "2020'li Yıllar İçin Evrensel Eğitim ve Eğitim Hareketliliği Modelleri" konulu Uluslararası Eğitim Konferansı düzenleyecektir. Konferans konuları karşılaştırmalı eğitimden müfredat çalışmalarına, hareketlilik ve göçten ölçme ve değerlendirme konularına kadar geniş bir spektrum içermektedir. En son 20 Ocak 2017 tarihinde özetlerin gönderilebileceği konferansla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. www.educationconference.co


TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP Ödül Başvuruları (09.01.2017)

2017 yılı TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) ve TÜBA Bilimsel Telif Eserleri Ödüllendirme Programı (TÜBA-TESEP) ödül başvuruları başlamış olup, son başvuru tarihi 30 Ocak 2017 Pazartesi'dir.

 

TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP 2017 yılı başvurularına ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru formlarına TÜBA ağ sayfasından (www.tuba.gov.tr) ulaşılabilmektedir.

 

Yükseköğretim Kurumlarımıza saygı ile duyurulur.


Yurt Dışındaki Üniversitelerin Tanınması Hakkında (06.01.2017)

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının tanınması/tanınmaması ile ilgili işlemler "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği" çerçevesinde sadece Kurulumuz Başkanlığınca yürütülmektedir. Kamuya açık İnternet sitelerinde, muhtelif arama motorlarında vs. yer alan "Yurt Dışında Tanınan Üniversitelerin İsimlerinin Listesi" başlıklı ve içerikli yazılara itibar edilmemesi ve söz konusu bilginin yalnızca Kurulumuzdan yazılı olarak sorulması hususları kamuoyuna önemle duyurulur.

 


İKB Yüksek Teknoloji Burs Programı (06.01.2017)

İslam Kalkınma Bankası (İKB)'nın "Yüksek Teknoloji Burs Programı" kapsamında 2017-2018 akademik döneminde burslar verilecektir.

 

Burs Programı ile ilgili bilgi ve başvuru formlarına İKB'nin http://www.isdb.org internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

 

İKB tarafından istenilen şekilde eksiksiz olarak hazırlanacak başvuru formlarının İslam Kalkınma Bankası'na gönderilmek üzere 20 Şubat 2017 tarihine kadar Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne ulaştırılması gerekmektedir.

 


Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği Yayımlandı (04.01.2017)

Devlet yükseköğretim kurumları kadrolarında bulunan öğretim elemanlarına yapılacak olan akademik teşvik ödeneğinin uygulanmasına yönelik olarak yeniden düzenlenen Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği 31/12/2016 tarihli 3. Mükerrer Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Yönetmelik için tıklayınız.


Camdan Yürekler Kısa Film Yarışması (04.01.2017)

Kamu kurumları ve STK'lar da dahil olmak üzere Türkiye'de bulunan ilgili paydaşların, hassas durumdaki göçmenlerin korunması ve düzensiz göçle mücadele alanında kapasitelerinin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması amacı ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Uluslararası Göç Örgütü işbirliğinde "Göç Yönetiminin Güçlendirilmesiyle Türkiye'nin Göç Krizine Müdahale Çalışmalarına Destek Verilmesi" Projesi kapsamında düzenlenecek olan Camdan Yürekler Kısa Film yarışmasına ilişkin ayrıntılı bilgiye camdanyurekler.org adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Söz konusu yarışmanın afişine buradan ulaşılabilmektedir.


Gıda Güvenliği ve Beslenme Üst Düzeyli Uzmanlar Paneli Yürütme Kurulu/Adaylık Başvuruları (04.01.2017)

Dünya Gıda Güvenliği Komitesi (CFS)'nin alt organları arasında yer alan Üst Düzey Uzmanlar Paneli (HLPE)'nin Yürütme Kurulu, 44. CFS oturumunda (13 Ekim 2017) yenilenecek olup, söz konusu Kurul 46. CFS oturumuna (2019) kadar görev yapacaktır.

 

Yürütme Kuruluna adaylık bildirimleri 31 Ocak 2017 tarihine kadar yapılabilmektedir. Adayların bildirimleri üye ülke Hükümetleri ya da Uluslararası Kuruluşlar vasıtasıyla sağlanabilmektedir.

 

Adaylık başvuru şartları, adaylık seçim takvimi ile Üst Düzey Uzmanlar Paneli (HLPE)'nin işlevleri ve ilgili diğer detaylı bilgiler ekte yer almakta olup, ayrıca aşağıda yer alan linkin "Duyurular" sekmesinden ulaşılabilmektedir.

 

http://www.tarim.gov.tr/ABDGM

 

Adaylık başvuruların 23 Ocak 2017 tarihine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne iletilmesi gerekmektedir.

 


667 KHK Uyarınca Diğer Yükseköğretim Kurumlarına Yerleştirilerek Kayıt Yaptıran Lisansüstü Öğrenciler ile Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Ücretlerine İlişkin Ek Açıklama (02.01.2017)

Ek açıklamalar için tıklayınız.


Showing 1 - 10 of 1,007 results.
Items per Page 10
of 101