"ORTADOĞU'DA AKADEMİK MİRASI KORUMA PROJESİ"NİN İKİNCİ PANELİ BERLİN'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

10 Aralık 2018

 

 

25 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay'ın da teşrifleriyle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında tanıtım toplantısı gerçekleştirilen ve ilk paneli 2 Aralık 2018'de New York'ta yapılan "Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi"nin ikinci paneli Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde Berlin'de gerçekleştirildi.

 

Proje kapsamında Berlin'e giden YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz ile Panelistler Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ve İstanbul Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Ayşegül K. Çıtıpıtıoğlu panel öncesinde Berlin Büyükelçisi Sayın Ali Kemal Aydın ile görüştü. Yapılan görüşmede Sayın Aydın projenin önemini vurgulayarak başarı dileklerini iletti.

 

Panel, akademik hayatı sekteye uğrayan akademisyen ve öğrencilerin yer aldığı tanıtım filminin gösterimi ile başladı. Ardından panelistlerin sunumlarına geçildi. İlk panelist YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, projenin önemini vurgulayarak, projenin tanıtımını yaptı. Katılımcıların Ortadoğu'da kaybolan akademik mirasa sahip çıkmalarını ve destek vermelerini istedi.

 

Prof. Dr. Açıkgöz'ün ardından İstanbul Üniversitesi SBF Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Çıtıpıtıoğlu, mülteci krizinin ekonomik, sosyal, kültürel ve akademik sonuçlarından bahsederek özellikle sağlık ve eğitim alanlarındaki etkisini ve Türkiye'nin bu alanlardaki rolünü, aldığı kararları ve uyguladığı politikaları uluslararası göstergelerle destekleyerek açıkladı.

 

Panelin devamında Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Türk Üniversitelerinin iyi uygulama örneklerini ve bu projelerin çıktılarını anlattı. Prof. Dr. Özkan konuşmasında Boğaziçi Üniversitesi'nin akademik mirasın korunması için yürüttüğü çalışmaları aktararak, üniversite kütüphanelerinde yer alan ve nadir bulunan yazma eserlerden örnekler verdi. Her üniversitenin kendine ait tarihsel mirasının olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, bu mirasın büyük bir değer ifade ettiğine dikkat çekerek değerlerin kaybolmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Son olarak Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat mültecilerin yükseköğretim sistemine entegrasyonu Türkiye ve Avrupa'nın tecrübelerini yansıtan örneklerle anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasını takiben Türk-Alman Üniversitesi'nin mülteci öğrenciler ile röportajlar içeren bir kısa film gösterimi gerçekleştirdi. Panellerin ardından tartışma ve soru-cevap bölümüne geçildi. Ayrıca panelde Türkiye'nin en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğu da dile getirildi.

 

Proje ekibi ayrıca Berlin'de yükseköğretime devam eden Türk öğrencilerle de bir toplantı gerçekleştirdi. Proje hakkında bilgi alan öğrenciler, hem YÖK tarafından başlatılan bu uluslararası projeden hem de alanlarında tanınmış Türk bilim insanları ile bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

"Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi" kapsamında YÖK üyeleri çeşitli üniversitelerde akademisyenler ve öğrenciler ile bir araya gelmeye devam edecek.

 

YÖK tarafından Ortadoğu'da harap olan üniversite binaları, bilim merkezleri, kütüphaneleri, külliyeleri ve sekteye uğrayan akademik hayatları ortaya koymak, uluslararası farkındalığı arttırmak üzere hazırlanan projeye TRT, THY ve AA da destek veriyor.