YÖK BAŞKANI SARAÇ, GÜNEY SUDAN VE SOMALİ İLE YÜKSEKÖĞRETİM ALANINDA

MUTABAKAT ZABITLARINI İMZALADI

 

20 Ekim 2017 / İstanbul

 

 

T.C Milli Eğitim Bakanlığınca İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansına katılan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç konferansa katılan iki Afrika ülkesinin Bakanları ile yükseköğretim alanında işbirliğini geliştirmeyi öngören mutabakat zabıtlarını imzaladı.

 

YÖK Başkanı Saraç, konferans kapsamında Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Güney Sudan Yükseköğretim Bilim ve Teknoloji Bakanı Yien Oral Lam ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Güney Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı"nı imzaladı.

 

Başkan Saraç daha sonra Somali Federal Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Yükseköğretim Bakanı Sayın Abdi Dahir Osman ile "Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı"nı imzaladı.

 

YÖK Başkanı Saraç, Afrika ülkeleri ile yükseköğretim alanında işbirliğinin artırılması ve geliştirilmesine yönelik bu mutabakat zaptlarını imzalamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

Başkan Saraç ayrıca "Yeni YÖK yönetimi olarak, 2015 yılında ‘Afrika'ya Açılım Programı'mızı başlattık. Bu programın amacı, yükseköğretim alanında Türkiye olarak sahip olduğumuz imkânları, dost ve kardeş Afrika ülkeleriyle paylaşmak ve Afrika ülkelerinin kalkınma hamlelerinde görev alacak akademik, idari ve teknik kadroları Türk üniversitelerinde yetiştirebilmek. İki yıl içerisinde aralarında Tunus, Cezayir, Fas, Cibuti, Sudan ve Ruanda'nın da bulunduğu 9 Afrika ülkesinin yükseköğretimden sorumlu bakanlarıyla bir araya gelmek suretiyle ülkelerimiz arasında yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zabıtları, işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bazı ülkelerle işbirliğinde öncelikli alanlarımızı belirledik ve öncelikli alanlarda işbirliği yapacak üniversitelerimizi birbirleriyle eşleştirdik. Bugün yeni YÖK'ün bu girişimlerinin olumlu meyvelerini vermeye başladığını büyük bir memnuniyetle müşahede ediyoruz." dedi.