ENGELLİ ÖĞRENCİ ÇALIŞMA GRUBU YÜRÜTÜCÜSÜ PROF. DR. ZELİHA KOÇAK TUFAN, İŞARET DİLİ SINAV HAZIRLIKLARINI İNCELEDİ

 

 

Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan Ankara Üniveristesi TÖMER'de Türk İşaret Dili Yeterlik Sınav hazırlıklarını yerinde inceledi.

 

Bilindiği üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından başlatılan çalışmalar sonucu Ankara Üniversitesinde İşaret Dili Mütercim Tercümanlığı yüksek lisansı ve Türk İşaret Dili Çalışmaları doktora programı açılmış, konu öncelikli alanlara alınmış idi.

 

Bu bağlamda süren çalışmalar devam ederken, son olarak yine Ankara Üniversitesi TÖMER'de Prof. Dr. Leyla Uzun ve Bahtiyar Makaroğlu'nun oluşturduğu İşaret Dili laboratuvarları tarafından Türk İşaret Dili Yeterlik Sınavı ile ilgili çalışmalar sonuçlandırıldı.

 

Ocak 2019'da ilk kez gerçekleştirilecek olan sınavın laboratuvarlarda tamamlanan hazırlıklarını yerinde inceleyen YÖK Üyesi Tufan, "Yeni YÖK olarak engelsiz üniversiteler faaliyetlerinin yanı sıra toplumda engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için üniversitelerde farklı çalışmaları başlatıyor ve destekliyoruz." ifadelerinde bulundu.