TULİP: Türk Üniversiteleri Liderlik İyileştirme Programı

Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı

 

Düzce Üniversitesi, yükseköğretimde kadın liderliği konusunda 2012 Yılında başlattığı öncü çalışmaları katılımcıların ilgisi ve desteğiyle güçlenerek başarıyla yürütmektedir. Üniversite tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın destekleriyle yürütülen Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı'nın üçüncüsü yükseköğretimde görev alan kadın liderlerin katılımıyla 15-17 Aralık 2015 tarihlerinde Düzce Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

 

Ülkemizde ilk defa 29 Kasım 2012 tarihinde Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen "Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı" konuyla ilgili siyaset, yükseköğretim, araştırma, sivil toplum ve basın alanlarından katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel GÖNÜL'ün de katıldığı bu çalıştayda, kadın akademisyenlerin yöneticilik ve liderlik görevleri için aday olmalarını destekleyecek liderlik eğitimlerinin geliştirilmesi ve mentorluk ağı kurulması ihtiyacı dile getirilmiştir. Bu doğrultuda TULİP (Türk Üniversiteleri Liderlik İyileştirme Programı / Turkish University Leadership Improvement Program) kapsamında kadın akademisyenlerin yöneticilik ve liderlik görevleri için aday olmalarını desteklemek üzere, yine ülkemizde ilk olarak, 26-27 Nisan 2013 tarihleri arasında "Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı" Düzce Üniversitesi ve Elginkan Vakfı'nın işbirliğiyle düzenlenmiştir. Bu programa Türkiye'nin 26 ilinden 29 üniversiteden idari görevleri bulunan 30 kadın yardımcı doçent katılmıştır.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, II. Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı da yine Düzce'de 22-24 Ekim 2014 tarihlerinde idari görevi bulunan doçent ve profesör kadın akademisyenler ile yapılmıştır. Programda üç farklı ülkeden (Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Pakistan), 18 ildeki 27 üniversiteden 41 katılımcı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personelinden 2 kişi yer almıştır.

 

Programın 15-17 Aralık 2015 tarihlerinde Düzce'de gerçekleştirilen üçüncüsü diğerlerinden farklı olarak liderliğe aday kişilerle değil, yöneticilik-liderlik kademesinde aktif görev alan rektör, rektör yardımcısı, dekan ve dekan yardımcısı kadın akademisyenlerle gerçekleştirilmiştir. Bu programın amacı, yükseköğretim alanındaki kadın liderlere mentorluğu tanıtmak, mentorluk uygulamalarını teşvik etmek ve yükseköğretimde kadının liderliğini geliştirme konusunda mentor havuzu oluşturmaktır. Programa katılan kadın liderlerin kendi birimlerindeki kadın ve erkek akademisyenlerin potansiyellerini gerçekleştirmeleri için destek olmaları amaçlanmaktadır. Bu programa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'den 33 kadın akademisyen ile birlikte Düzce Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan katılan toplam 39 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

 

Farklı illerdeki Üniversitelerimizden teklifler aldığımız programımızın 2016 yılından itibaren birden fazla ilde düzenlenmesi için planlamalar yürütülmektedir.