Amasya Üniversitesinde “Akademide Kadın: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Semineri" Yapıldı

 

26 Ekim 2015/Amasya Üniversitesi

 

 

 

Üniversitelere öncülük etmek amacıyla hazırlanan "Yükseköğretim Kurumları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi"nin tanıtımının ilki Amasya Üniversitesinde düzenlenen "Akademide Kadın: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" semineri ile yapıldı.

 

 

 

 

26 Kasım 2015 tarihinde Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminere YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, akademisyenler, öğrenciler, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından izleyiciler katıldı.

 

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen ve bölgedeki diğer illerden de katılımın olduğu seminerde, üniversitelerde cereyan eden kadın öğretim elemanlarına yönelik şiddet, mobbing, kadın öğretim elemanlarının statülerinin güçlendirilmesi, karşılaştıkları zorluklara karşı alınacak tedbirler gibi konular katılımcılar tarafından tartışıldı.

 

 

 

 

Yükseköğretim Kurulu Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Ecevit, Kocaeli Üniversitesinden Prof. Dr. Münevver Tekcan, Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Konca Yumlu, Atatürk Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Sümeyra Buran seminerde sunum yaptılar.

 

Gösterge Hazırlanması için oluşturulan proje ekibinin, Prof. Dr. Funda S. ŞERİFOĞLU, Prof. Dr. Münevver TEKCAN ve Yrd. Doç. Dr. Sümeyra BURAN'dan oluşacağı kararlaştırılırken, ilk toplantının Aralık ayı başında Ankara'da gerçekleştirilmesi planlandı.

 

 

 

 

İlk olarak Amasya Üniversitesinde gerçekleştirilen bu toplantılara devam edileceğinin altı çizilirken bir sonraki komisyon toplantısının Kasım ayının son haftasında Nevşehir Üniversitesinde gerçekleştirilmesine karar verildi.